„Wiary/niewiary” – II dzień Festiwalu Conrada 2016

Drugi dzień Festiwalu przebiegał pod hasłem „Wiary/niewiary”, czyli koncentrował się wokół tych wszystkich uprzedzeń i założeń, które każdy z nas ma na temat świata i innych ludzi.

26.10.2016

Czyta się kilka minut

Fot: Wojciech Wandzel /
Fot: Wojciech Wandzel /

Dzień otworzyło spotkanie wokół spuścizny (nie tylko literackiej) Josepha Rotha. Choć autor zmarł w 1939 roku, do dziś pozostaje aktualny i to nie tylko jako autor wielu powieści czy opowiadań, ale również jako dziennikarz i reporter. Ten aspekt jego twórczości długo pozostawał na marginesie – jak przekonywali goście spotkania – zupełnie niesłusznie. Roth za życia znany był szerszej publiczności przede wszystkim jako dziennikarz. Jego teksty pisane dla prasy (zebrane w tomie „Wiedeńskie znaki czasu”) są dowodem na to, że był on niezwykle wyczulonym i błyskotliwym komentatorem otaczającego świata – szczególnie w jego aspekcie politycznym. Jego artykuły z lat 30tych układają się w niezwykły obraz narodzin faszyzmu i osuwającej się ku zagładzie Europy. Dlatego Roth pozostaje pisarzem jak najbardziej współczesnym.

Popołudniu była okazja, żeby spotkać się z fascynującą szwedzką pisarką i poetką, Idą Linde.

Relacja ze spotkania z Idą Linde.

„Wojna kulturowa w Polsce, której narodzin jesteśmy teraz świadkami, może trwać nawet kilka pokoleń” – prorokował pesymistycznie Andrzej Leder, który wraz z Grzegorzem Niziołkiem dyskutowali o kondycji naszego zbiorowego imaginarium. Obaj byli zgodni co do tego, że sytuacja polityczno-społeczna, z którą mamy dziś do czynienia, jest efektem procesów swoją genezą sięgających połowy ubiegłego wieku. Jednakże równie duże znaczenie miały zjawiska, które w naszym społeczeństwie – z rozmaitych powodów – nie zaszły. Jedno jest pewne – ciężko nadrobić to, co zostało prześnione.

Agata Bielik-Robson, prowadząca spotkanie z Dominiką Kozłowską, Michałem Łuczewskim, Włodzimierzem Nowakiem i Ziemowitem Szczerkiem, zaczęła od prowokacyjnego pytania (nawiązującego do Alfreda Jarry’ego) – czy faktycznie jesteśmy tak głęboką prowincją, jak sugeruje słynna fraza z „Ubu króla”? Dyskutanci zgodzili się, że powracająca ostatnio dyskusja na ten temat świadczy dobrze o nas świadczy. Bez wątpienia to probelm, który wymaga, mówiąc językiem gości poprzedniego spotkania, przepracowania. Prowincjonalizm jest przede wszystkim problemem samookreślenia i rozliczenia się z własną przeszłością. W trakcie spotkania pojawiły się jednak wśród panelistów rozbieżności, co do strategii, którą należałoby przyjąć, aby wyrwać się tego prowincjonalnego ograniczenia. Pojawił się głos (Łuczewski), sugerujący, że jedynie zwrot ku konserwatywno-chrześcijańskiemu wariantowi kultury może nas uratować. Tej propozycji sprzeciwili się (w różnym stopniu) pozostali dyskutanci. Mimo że nie udało się wypracować żadnej spójnej wizji, sam fakt, że potrafimy w otwarty sposób debatować na ten temat, jest już dużym krokiem naprzód.

Gwiazdą wieczoru był Michel Faber, który po spotkaniu wygłosił krótkie wprowadzenie do filmu „Pod skórą”, nakręconego na podstawie jego debiutanckiej powieści.

Relacja ze spotkania z Michelem Faberem.

Dzień zakończyło kolejne spotkanie w ramach pasma Conrad by Night, prezentującego nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Conrada. Dziś gośćmi Tomasza Pindla i Szymona Kloski była Magdalena Kicińska.


Czytaj wszystkie relacje z Festiwalu Conrada i teksty z festiwalowych dodatków na powszech.net/conrad2016 >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Redaktor i krytyk literacki, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.