Reklama

Wiara i wina

Wiara i wina

15.05.2012
Czyta się kilka minut
„Tygodnik” naruszył tabu polskiego katolicyzmu. Inicjując dyskusję na ważny temat wtajemniczania dzieci w spowiedź, wyzwoliliśmy także silne emocje.
Przemysław Pokrycki, z cyklu „Rytuały przejścia”, Smoligów, maj 2006 r. fot. Przemysław Pokrycki / Reporter
P

Przekaz „Tematu Tygodnika” z poprzedniego numeru „TP” był jasny: zastanówmy się, czy nie byłoby lepiej, gdyby pierwsza spowiedź została przeniesiona na okres po Pierwszej Komunii – wówczas można byłoby ją staranniej przygotować, z większym udziałem rodziców i z bardziej indywidualnym podejściem do dziecka, które, jako starsze, więcej też jest w stanie zrozumieć. Chodziło nam o skuteczność duszpasterską, ale wysunęliśmy dwa argumenty teologiczne. Po pierwsze: spowiedź jest warunkiem Komunii tylko w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego, a trudno utrzymywać, że dzieci ośmioletnie takie grzechy popełniają. Po drugie: zmiana praktyki może pomóc w kształtowaniu przekonania, że Komunia jest bardziej „pokarmem”, który daje siły w podejmowaniu życiowych wyzwań, niż „nagrodą” za dobre sprawowanie.

Przedstawiliśmy także argumentację psychologiczną: te dzieci, które lękowo podchodzą do...

4051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]