Reklama

Węgierskie spory o pamięć

Węgierskie spory o pamięć

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Dwie rocznice sprawiają, że na Węgrzech odżyły też spory historyczne.
C

Chodzi o wydarzenia sprzed 70 lat: rolę Węgier podczas wojny i zagładę tutejszych Żydów. Planując obchody, rząd Orbána chciałby widzieć kraj głównie w roli ofiary, eksponując fakt, że gdy Węgry, dotąd sojusznik Niemiec, podjęły próbę przejścia na stronę aliantów, 19 marca 1944 r. znalazły się pod okupacją Wehrmachtu.
Choć władze ogłosiły rok 2014 „Rokiem pamięci o Holokauście węgierskich Żydów”, tutejszy Związek Gmin Żydowskich oświadczył, że bojkotuje te plany. Związek i część historyków zarzuca rządowi, iż usiłuje pomniejszyć współodpowiedzialność instytucji węgierskich za represje wobec Żydów – propagując tezę, że z Niemcami współpracowali nieliczni kolaboranci, a nie państwo. Wprawdzie gettoizację i deportację Żydów (ponad 400 tys. zginęło w Auschwitz-Birkenau) przeprowadzali niemieccy okupanci, ale udział w tym miały urzędy węgierskie.
Spór dotyczy również projektu...

1432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]