Reklama

Gest malarsko-pisarski

Gest malarsko-pisarski

19.03.2017
Czyta się kilka minut
Cy Twombly to artysta dobry na dzisiejsze czasy. Nieklasyczny klasyk, który składa uznanie dla wspólnego dziedzictwa i zarazem tworzy coś zupełnie nieoczekiwanego.
Cy Twombly, 2010 r. Fot. François Guillot / AFP / EAST NEWS
H

Hektora, zabitego przez Achillesa, i opłakującą go Andromachę wspominał w pięknym melancholijnym wierszu Charles Baudelaire; przypomniałem sobie o tym, wpatrując się w płótna Cy Twombly’ego (1929–2011) poświęcone wojnie trojańskiej. A więc historia się nie skończyła. Byłem zadowolony, że mam jakieś kulturowe skojarzenie, gdyż obrazy Amerykanina otwierają się przed oglądającym bardzo powoli. A właściwie nie tyle się otwierają, co wpuszczają w swoje promieniowanie; zaczyna się od próby intelektualnego zrozumienia, kończy oglądaniem w narkotycznej wibracji.

Balsam dla duszy

Przy pierwszym przejściu przez wielką paryską retrospektywę Twombly’ego czułem się bezbronny; jak większość widzów szukałem najpierw tytułu, by otrzymać jakąś minimalną wskazówkę, coś z tych bezkształtnych plam – bohomazów, mówimy po polsku, czy gryzmołów jak kura pazurem – pojąć. Są...

12175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]