Reklama

Światy odchodzące, światy bliskie

Światy odchodzące, światy bliskie

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Dwie wspaniałe wystawy fotograficzne, w Warszawie i w Krakowie. Zdjęcia André Kertésza z cyklu Intymna przyjemność czytania można zobaczyć w Królikarni. Bohdan Paczowski tworzył przez lata portret wewnętrzny polskiej emigracji; pokazano go teraz w Centrum Manggha.
C

Czytanie jest często przedmiotem intelektualnych rozważań. Artyści podejmują ten temat znacznie rzadziej. Sposób, w jaki zrobił to Kertész swoimi fotografiami, sprawia niemal fizyczną przyjemność. To wystawa, z której wychodzi się szczęśliwszym, młodszym, piękniejszym. W dzisiejszych czasach rzadko się to zdarza.

Podglądał przez 60 lat; długo, nawet jak na voyeura. Wytrwale i z wielkim talentem. Gazety, dużo gazet, listy, komiksy, papiery podniesione z ziemi, maszynopisy, rękopisy, no i oczywiście książki, dużo książek; wszystko, co zawiera litery i daje się przeczytać, znalazło się w polu widzenia Kertésza i jego aparatu. Parki, dachy, gabinety intelektualistów, pracownie artystów, salony bogaczy, przytułki dla starców, ulice, przystanki, schody, autobusy - z tych zdjęć wynika, że czytamy wszędzie, zawsze, nieprzerwanie. Czytanie jako znak rozpoznawczy...

9484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]