Reklama

Wędrowniczek

25.01.2021
Czyta się kilka minut
P

Prezydent Biden na drugi dzień po złożeniu przysięgi kazał wynieść ze swego okrągłego gabinetu popiersie Winstona Churchilla. Ledwo, ledwo, bo głowa już nie ta, przypomnieliśmy sobie, że takoż prezydent Obama, po tym jak zdobył Biały Dom, kazał Churchilla zanieść do magazynu. Przybyły po nim prezydent Trump – to sprawdziliśmy – zawołał, by mu szybko Churchilla na powrót do gabinetu przynieść. Tego typu sytuacje znakomicie opisują co najmniej dwa polskie porzekadła: „w koło Macieju” i „dookoła Winston”. W Ameryce Churchill jest raz na wozie, raz pod wozem.

Ponoć Anglicy, zwani w krakowskiej prasie Wyspiarzami, poczynań z popiersiem Churchilla nie komentują. Ostrożność jest tu znamienna, bo po brexicie, jak słyszymy, na granicy Unii Europejskiej unijni żołdacy odbierają teraz Wyspiarzom kanapki – co, nawiasem, daje nam skalę nowego i przejmującego problemu, jaki dotknął ten...

4434

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]