Reklama

Wędrowniczek

Wędrowniczek

25.01.2021
Czyta się kilka minut
P

Prezydent Biden na drugi dzień po złożeniu przysięgi kazał wynieść ze swego okrągłego gabinetu popiersie Winstona Churchilla. Ledwo, ledwo, bo głowa już nie ta, przypomnieliśmy sobie, że takoż prezydent Obama, po tym jak zdobył Biały Dom, kazał Churchilla zanieść do magazynu. Przybyły po nim prezydent Trump – to sprawdziliśmy – zawołał, by mu szybko Churchilla na powrót do gabinetu przynieść. Tego typu sytuacje znakomicie opisują co najmniej dwa polskie porzekadła: „w koło Macieju” i „dookoła Winston”. W Ameryce Churchill jest raz na wozie, raz pod wozem.

Ponoć Anglicy, zwani w krakowskiej prasie Wyspiarzami, poczynań z popiersiem Churchilla nie komentują. Ostrożność jest tu znamienna, bo po brexicie, jak słyszymy, na granicy Unii Europejskiej unijni żołdacy odbierają teraz Wyspiarzom kanapki – co, nawiasem, daje nam skalę nowego i przejmującego problemu, jaki dotknął ten...

4434

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A propos przenoszenia, to jest pewne stare opowiadanie S. Mrożka p.t. "Antropocentryzm". Gdyby Churchill mógł to opowiadanie przeczytać, to z pewnością zacytowałby jedną z końcowych fraz, w miejsce kolejnego własnego powiedzenia :))

Zgadujemy, że na PIS raczej pan nie zagłosuje. Na PO raczej też nie - bowiem prawdziwy inteligent musi irytować się intelektualnym marazmem, który tam zapanował. Pozostaje Szymon Hołownia - pana kolega z działu "Felietony". Tu przyznam szczerze że felietony Mancewicza choć raczej monotematyczne zawsze utrzymują wysoki poziom dowcipu, takiego klasycznego, który lubię. A Szymon trochę jednak nudził i moralizował, moralizował i nudził. Zaraz, zaraz o coś miałem pana zapytać. Już wiem: Którą frakcję pan popiera w ruchu Hołownia 2050 ? Czy to jest frakcja kaznodziejska z posłem Burym czy może raczej frakcja liberalno-modernistyczno-feministyczna z posłanką Muchą na czele ? Pana odpowiedź jest ważna jako że nasz kraj cierpi na deficyt prawdziwych autorytetów. Pan powie a my zagłosujemy.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]