Reklama

Wbrew prawu

Wbrew prawu

07.08.2006
Czyta się kilka minut
Łukasz Ewangelista, opisując uzdrowienie kobiety cierpiącej na krwotok i wskrzeszenie córki Jaira (Łk 8, 40-56), postępuje tropem poprzednika, św. Marka, wiążąc ze sobą dwie historie cierpienia kobiet i pełnego mocy dotknięcia Jezusa. Obie kobiety pozostają bez imienia: jedna zostaje określona przez ojca, Jaira, który był "przełożonym synagogi (Łk 8, 41), druga - przez swą chorobę.
D

Dowiadujemy się też, że Jair "miał jedyną córkę około dwunastu lat" (Łk 8, 42); była więc w wieku, który oznaczał wówczas dla dziewczynek osiągnięcie dojrzałości do małżeństwa. O drugiej kobiecie, że "od lat dwunastu cierpiała na krwotok i cały swój majątek wydała na lekarzy, a żaden jej nie mógł uleczyć" (Łk 8, 43). Łukasz pomija krytyczną wobec lekarzy uwagę, zawartą w tekście Markowym: "a nic jej to nie pomogło, ale się jeszcze gorzej czuła" (Mk 5, 26), sugerując raczej ich bezsilność wobec dolegliwości kobiety.

Nie poznajemy ani jednego słowa pochodzącego od kobiet. Łukasz, jako narrator, wyjaśnia, że kiedy uzdrowiona "spostrzegła, że się nie ukryje, przyszła z drżeniem i przypadłszy do Niego wyznała wobec całego ludu, z jakiego powodu Go się dotknęła i że natychmiast została uzdrowiona" (Łk 8, 47). Obie kobiety łączy jeszcze to, że według Prawa są...

3521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]