Reklama

Warcholstwo nie popłaca

Warcholstwo nie popłaca

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Kupcy z warszawskiego placu Defilad zyskali kompromitujące wsparcie kiboli, ale nie zdobyli sympatii ogółu warszawiaków. Widać, że niknie wyniesiona z czasów komunistycznych społeczna gotowość, by automatycznie lokować sympatie po stronie bitych i przeciwko bijącym. Dostrzegamy, że w podobnych konfliktach aparat przymusu broni naszego wspólnego dobra w konfrontacji z grupami walczącymi o realizację partykularnych interesów. Tak jak kupcy z placu Defilad, którzy próbowali zawłaszczyć jeden z najbardziej atrakcyjnych dla handlu terenów publicznych w mieście.
T

Ta zmiana społecznej optyki ma swoje konsekwencje polityczne, co pokazały losy Andrzeja Leppera. Na warcholstwie nie da się już zrobić politycznej kariery i dobrze by było, żeby ta prawda trafiła do Pawła Piskorskiego - chyba że zamierza tworzyć Samoobronę Demokratyczną. Na razie niespodziewanym wsparciem protestujących sklepikarzy były prezydent stolicy przypomniał nam, że to m.in. jego kunktatorstwu zawdzięczamy fakt, iż blaszak na pl. Defilad straszył tak długo.

Akcja przejęcia hali Kupieckich Domów Towarowych nie została przeprowadzona z przesadną finezją. Toczona w centrum miasta bitwa policji z bandytyzmem to świadectwo braku planu i koordynacji działań pomiędzy komornikiem, miastem a policją. Ważniejsze jednak jest, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz pokazała, iż nie boi się trudnych decyzji: myślę, że nieźle tym "zapunktowała" u dwóch milionów...

1315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]