Reklama

Ładowanie...

Walka w porze teleranka

13.02.2012
Czyta się kilka minut
Biegają wśród zasp, jeżdżą na obozy przetrwania, wspólnie oglądają męskie seriale – tak do starcia z własnymi słabościami i walki o szczęście swoich rodzin przygotowują się w Polsce religijni mężczyźni.
Członkowie stowarzyszenia Mężczyźni św. Józefa w drodze na Kopiec Piłsudskiego, Kraków, 4 lutego 2012 r. fot. Paweł Ulatowski
G

Gdy przychodzą na leśną polanę na przedmieściach Krakowa, jest jeszcze tak wcześnie, że ich sportowe kurtki dopiero nabierają koloru. Jak przed bitwą, najpierw policzyli wszystkich (wyszło, że stawiło się dwunastu) i odśpiewali „Bogurodzicę”. Potem, przy 22 stopniach mrozu, omijając prostszą ścieżkę przez Panieńskie Skały, Mężczyźni św. Józefa rozpoczęli kilkunastominutowy marszobieg na Kopiec Piłsudskiego.

Biegi, wyjazdy narciarskie oraz gry zespołowe to jeden ze sposobów integracji coraz bardziej licznych ruchów gromadzących mężczyzn, najczęściej trzydziestolatków, którzy na nowo chcą określić swoją tożsamość we współczesnym świecie. A także wzmocnić rolę ojca. Wspólnym motywem wszystkich wspólnot tego typu jest gotowość do walki.

Andrzej Lewek (ur. 1974 r.), koordynator ruchu: – Tak, walczymy. Po to, aby chronić nasze rodziny. Walka jest wpisana w charakter i rolę...

17966

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]