Reklama

Ładowanie...

Walka o głosy, walka o pamięć

30.07.2012
Czyta się kilka minut
W Bośni i Hercegowinie znów głośno o Srebrenicy. Tym razem chodzi jednak nie o kolejną rocznicę serbskiego ludobójstwa, lecz o politykę. Choć pamięć o wydarzeniach sprzed 17 lat odgrywa nadal kluczową rolę.
S

Srebrenica, środek dnia. Cicho, spokojnie, bardzo rzadko stare auto przejedzie drogą. Miasto wyglądałoby na wyludnione, gdyby nie grupki mieszkańców zbierające się pod sklepem na papierosa lub na filiżankę mocnej bośniackiej kawy w nielicznych „kafanach”.

Dyskusja toczy się wokół jesiennych wyborów samorządowych. Nie wokół programów partii, planów rozwoju gospodarczego, podniesienia standardu życia mieszkańców. Pytanie jest jedno: przejdzie „nasz” czy „ich”...

KONIEC SPECJALNEGO STATUSU

„Nasz” i „ich” to kandydaci na burmistrzów: dotychczasowy burmistrz Ćamil Duraković z „bloku” bośniackiego oraz Vesna Kovacević – popierana przez wszystkie partie serbskie w Bośni. W ostatnich wyborach samorządowych Srebrenica – miejsce masowego mordu z 1995 r., popełnionego przez wojsko Serbów bośniackich na kilku tysiącach muzułmańskich (bośniackich) mężczyzn i...

8018

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]