W Watykanie nowe twarze i stare nawyki

Matteo Bruni został nowym szefem Biura Prasowego Watykanu.

22.07.2019

Czyta się kilka minut

Obowiązki przejął od Alessandra Gisottiego, „dyrektora tymczasowego”, który już w grudniu 2018 r. zastrzegał, że z powodów rodzinnych (ma dwoje małych dzieci) nie będzie mógł na stałe pełnić tej funkcji. Teraz wrócił do pracy w watykańskich mediach na stanowisku wicedyrektora wydawniczego. 

Spodziewana zmiana w zarządzie Sala Stampa nie zasługiwałaby może na komentarz (nie chwali się dnia... itd.), gdyby nie chodziło o dykasterię komunikacji – projekt pilotażowy, mówiący wiele o kierunkach, w jakich zmierza cała reformowana przez papieża Kuria Rzymska.

Wbrew obiegowej opinii dyrektor Bruni nie jest rzecznikiem prasowym papieża. Nie ma stałego, bezpośredniego dostępu do papieża (jak pamiętny Joaquín Navarro-Valls z czasów Jana Pawła II); zresztą Franciszek postanowił, że sam będzie kontaktować się z mediami, a dyrektor biura prasowego będzie mu to jedynie ułatwiać. Taki jest pierwszy cel kurialnej reformy: watykańskie urzędy mają pomagać papieżowi i wspierać jego działania.

Nowy dyrektor nie jest też dziennikarzem – prawdopodobnie w ogóle nie będzie zajmował się przygotowywaniem informacji dla prasy. Za politykę informacyjną połączonych w jeden departament watykańskich mediów (gazeta, radio, telewizja, internet), przez lata rozproszonych i podlegających różnym ośrodkom władzy, odpowiada dziś jeden dyrektor wydawniczy – Andrea Tornielli, znany dziennikarz-watykanista. Kurialne urzędy po liftingu mają pracować efektywnie i bardziej ekonomicznie (mają znacznie okrojone budżety), a ich przekaz musi być spójny i zgodny z poglądami papieża.

Matteo Bruni będzie natomiast odpowiadał za organizację pracy dziennikarzy przy Watykanie. Jest przez nich lubiany i ceniony: przez lata opiekował się nimi podczas papieskich pielgrzymek, jeszcze wcześniej nadzorował wydawanie akredytacji przy Sala Stampa. To wręcz modelowy przykład „nowego kurialisty” – urzędnika profesjonalnego (mówi biegle czterema językami), pracowitego i życzliwego. W dodatku realizującego w życiu – jako członek Wspólnoty św. Idziego, opiekującej się ludźmi biednymi i bezdomnymi – Franciszkową ideę „Kościoła na peryferiach”.

Dykasteria komunikacji, do której w 2106 r. włączono Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest pierwszym w historii urzędem Kurii Rzymskiej, na czele którego stoi świecki prefekt (Paolo Ruffini). W całym jedenastoosobowym „zarządzie”, do którego dzięki pełnionej funkcji trafia teraz nowy dyrektor Sala Stampa, są tylko dwaj księża. To z kolei przykład wprowadzania w życie papieskiej wizji zwiększania roli świeckich w najwyższych kościelnych urzędach. Choć nie do końca, bo tylko jedno miejsce w tym gronie zajmuje kobieta (Słowenka Nataša Govekar, odpowiedzialna za sprawy teologiczno-duszpasterskie). Pewnie wkrótce dojdzie druga – nieobsadzone pozostaje stanowisko wicedyrektora Sala Stampa (nominację brazylijskiej dziennikarki Cristiany Murray zablokował niemal w ostatniej chwili Sekretariat Stanu). Dodajmy jeszcze, że tylko dwie osoby z kadry zarządzającej nie są Włochami – co w takim miejscu jak dziwi równie mocno. 

Najwyraźniej wciąż łatwiej zmieniać przepisy i ludzi, trudniej mentalność i nawyki.

Artykuł jest roszerzoną wersją komentarza, który ukazał się w papierowym wydaniu „TP”


Aktualizacja: Kandydatura Brazylijki Cristiany Murray była zablokowana przez tydzień. W czwartek, 25 lipca, Watykan ogłosił jej nominację na stanowisko wicedyrektora Sala Stampa. Statystyki poszły w górę: w zarządzie dykasterii komunikacji, liczącym 12 osób, są teraz dwie kobiety (i tym samym troje obcokrajowców).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 30/2019