Reklama

W stanie czuwania

W stanie czuwania

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Dziś harcerstwo, pomysł rodem z XIX stulecia, nadal nie chce być efektowne. Ale postawy, które kształtuje, są dziś potrzebne jak nigdy dotąd.
Wakacyjny obóz ZHP w Konopiskach, sierpień 2017 r. ANDRZEJ GRYGIEL / PAP
O

Opowieść o tym, czym jest współczesne harcerstwo, dobrze zacząć 10 kwietnia 2010 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na wieść o katastrofie w Smoleńsku pod Pałacem Prezydenckim harcerze zjawili się spontanicznie, bez odgórnego polecenia. Ktoś przypomniał sobie, że po ostatnim listopadzie zostało trochę zniczy. Wydało mu się ważne, by rozdawać je zgromadzonym. Ktoś inny zauważył, że mimo gęstniejącego tłumu na miejscu wciąż nie ma służb miejskich. I że gdy ludzie ustawiają znicze, to spychają na nie innych. Trzeba było zorganizować służby porządkowe. Odgrodzić płonące znicze, przestawiać je w miarę ich przybywania, usuwać wypalone. Ten nieplanowany dyżur trwał dwie doby, zanim Ratusz ustawił barierki.

Musztra, warta, mundur, odznaki, sprawności, obozy w środku lasu – tak w paru słowach podsumować można stere­otypowe postrzeganie formacji o ponadstuletniej już historii....

15572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Moje dzieci działają aktywnie w ZHP i kierują się w życiu wskazówkami Boden-Powella, stąd wiem, czemu ZHP po kilku latach konsultacji zastąpiło nakaz abstynencji alkoholowej i tytoniowej ogólnym nakazem "Harcerz jest wolny od nałogów". To odpowiedź na prawdziwe zagrożenia XXIw. Żyjemy w czasach, w których wypicie lampki szampana przez pełnoletniego harcerza jest mniejszym zagrożeniem dla jego życia duchowego niż uzależnienie od internetu, gier, portali społecznościowych, smartfonów i innych gadżetów elektronicznych. Zlot, biwak i obóz harcerski działa często jako odwyk. Skutecznie, dzięki Bogu :)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]