Reklama

W pępku świata

W pępku świata

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Antykryzysowe spotkanie światowych przywódców w Londynie to początek przeobrażeń systemu międzynarodowego. Chiny, Indie, Brazylia czy Arabia Saudyjska nie grają już roli drugoplanowej. Kończy się Pax Americana.
G

Gmach Banku Anglii w sercu londyńskiego City przypomina twierdzę. Solidna bryła, grube mury, brak widocznych z poziomu ulicy okien: wszystko to sprawia wrażenie nieprzystępne. Jakby architektowi, którym był John Soane, jedna ze sztandarowych postaci angielskiego neoklasycyzmu, zależało na wzbudzeniu respektu dla finansowej centrali kraju i imperium.

Z punktu widzenia brytyjskiej policji, która w minionym tygodniu musiała ochraniać nie tylko uczestników nadzwyczajnego "światowego szczytu gospodarczego" G-20 w Londynie, ale także szereg obiektów, na których mogły się ogniskować protesty, charakter siedziby banku centralnego mógł się wydawać "darem niebios". Ale i tak pracy stróżom porządku im nie brakowało.

Operacja "Glencoe"

W atmosferze najostrzejszego od przeszło półwiecza kryzysu gospodarczo-finansowego, nad...

7501

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]