Ładowanie...
W. A. Mozart - Fugi KV 405 i 546 L. van Beethoven - Kwartet op. 130/133 Hagen Quartett Deutsche Grammophon, 2002
„Trzynasty Kwartet” Beethovena to pierwszy w świecie utwór aleatoryczny. Zależnie od swego widzimisię wykonawcy mogą go kończyć „Wielką Fugą” (wydaną osobno jako op. 133) lub dopisanym na prośbę wydawcy konwencjonalnym finałem. W tym drugim przypadku dzieło nabiera cech pogodnego divertimenta z poważnym wstępem; w pierwszym zamienia się w monumentalną i mroczną budowlę, w której środku pełgają jakieś nieśmiałe płomyczki filuterności.
Hagenowie wybrali właśnie ten pierwszy wariant, może mniej wdzięczny, lecz za to bliższy intencji kompozytora, poprzedzając zaś „Kwartet” zestawem Mozartowskim (transkrypcjami pięciu fug Bacha i jego własnym „Adagiem” i „Fugą c-moll”), zawarli na swojej nowej płycie muzyczną dysertację o dziejach kontrapunktu rozpisanego na cztery instrumenty smyczkowe.
Fugi Bacha (wybrane przez Wolfganga z „Wohltemperiertes Klavier”) grane są w sposób...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]