Reklama

Uwielbione ciało

Uwielbione ciało

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Zarówno historia formowania się dogmatu o Wniebowzięciu, jak i okoliczności jego ogłoszenia w 1950 r. przez Piusa XII były szczególne.
P

Przez pierwsze wieki chrześcijaństwa mało kto zastanawiał się nad kresem życia Maryi. Umysły wierzących zaprzątały inne sprawy, przede wszystkim związane z nauką o naturze Chrystusa - jego Bóstwie i Człowieczeństwie. Pierwszy kwestię śmierci Maryi postawił żyjący w IV w. Epifaniusz z Salaminy. Zajął się nią z powodu sekty kollyridianów, którzy czcili Maryję, składając jej ofiary z małych placków (“kolyrides") i wierząc, że otrzymała ciało duchowe. Epifaniusz zauważył, że w Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki na temat odejścia Matki Jezusa. “Co do mnie - pisał - nie ośmielę się o tym mówić, obracam tę sprawę w myślach i milczę". Milczenie zostało przerwane w V w. przy okazji Soboru Efeskiego, który zajął się kwestią Bożego macierzyństwa Maryi. Po raz pierwszy Jej osoba stanęła wówczas w centrum refleksji Kościoła.

W tym czasie powstało i rozpowszechniło się...

7065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]