Reklama

Uroda katastrofy

03.05.2007
Czyta się kilka minut
Euforia" to film utwierdzający widza w stereotypowych wyobrażeniach na temat Rosji. Głównie na poziomie skojarzeń literackich. Jako dzieło filmowe urzeka jednak wizualną brawurą, łącząc brutalną obserwację z liryczną nastrojowością.
Pasza (Maksim Uszakow) i Wiera (Polina Agurejewa)
W

Wszystko zrazu wydaje się dziwnie znajome. Oto ubogie drewniane chatki przycupnięte gdzieś na bezkresnym pustkowiu. Jedną z takich chałup bohater w pijanym widzie puści w finale z dymem - jak na rosyjskiego szaleńca przystało. A wszystko z zazdrości o żonę: melancholijną krasawicę, która zapałała miłością do tajemniczego chłopca pływającego łodzią po Donie... Ekstatyczny film Wyrypajewa, okraszony wygrywanym na harmoszce tęsknym tangiem, nie osuwa się jednak w pusty banał. Z dobrze znanych motywów buduje rzeczywistość samoistną, suwerenną, zawieszoną w nieco nadrealnym, choć przecież rozpoznawalnym "tu i teraz".

Już od pierwszych scen para głównych bohaterów sprawia wrażenie, jakby znajdowała się w stanie jakiejś wyższej konieczności. Unosząca się nad filmem fatalistyczna aura każe widzieć w najdrobniejszym zdarzeniu nieuchronny znak zniszczenia i klęski....

4378

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]