Reklama

Ruch w stronę szczęścia

Ruch w stronę szczęścia

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Iwan Wyrypajew: Dekalog to kanon. Ale nie wystarczy usłyszeć przykazanie "nie zabijaj". Trzeba zrozumieć, dlaczego nie wolno zabijać. To najważniejsze.Karolina Gruszka: Kiedy słyszałam, że na ulicy ktoś mówi po rosyjsku, niejeden raz zdarzyło mi się ruszać jego śladem. Tylko po to, by posłuchać tej cudownej melodii. Rozmawiali Andrzej Franaszek i Łukasz Maciejewski
Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew / fot. Tatiana Jachyra / Forum
T

Tygodnik Powszechny: Co oznacza tytułowy tlen w Twoim filmie? Sens życia, energię życiową czy może miłość?

Iwan Wyrypajew: To, co niezbędne. Jeżeli nie oddychasz, zaczynasz się dusić. Umierasz. To jedyny pewnik. Możemy teraz rozmawiać o kulturze albo o muzyce, ale bez tlenu wszystko traci znaczenie. Jest metaforą sensu życia - niezbędnego jak powietrze.

Mówisz, że w kinie i w teatrze interesują Cię emocje. W "Tlenie" zderzają się one jednak z Dekalogiem.

IW: Dekalog to kanon. Ale żeby podążać za kanonem, należy go zrozumieć. Nie wystarczy usłyszeć przykazanie "nie zabijaj". Trzeba zrozumieć, dlaczego nie wolno zabijać. To najważniejsze.

"Tlen" przypomina trochę "Trainspotting" Danny’ego Boyle’a.

IW: To był kultowy film w moim rodzinnym Irkucku...

12126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]