Reklama

Upada kolejny mit o neandertalczykach

Upada kolejny mit o neandertalczykach

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Malowidła naskalne – jeden z pierwszych przykładów sztuki i dowód myślenia symbolicznego – dotąd przypisywane były wyłącznie Homo sapiens.
HOFFMANN ET AL., SCIENCE 359 (2018)
M

Międzynarodowy zespół badaczy (Dirk Hofmann i współpracownicy) przedstawił jednak właśnie na łamach „Science” wyniki analizy wieku malowideł znajdujących się w kilku jaskiniach na terenie Hiszpanii. Okazało się, że niektóre z nich (m.in. to na zdjęciu) powstały przynajmniej 64,8 tys. lat temu – tymczasem uważa się, że Homo sapiens dotarli na te tereny ponad 20 tys. lat później. Malowidła najprawdopodobniej wykonali więc neandertalczycy – jedyni wówczas ludzie zamieszkujący Europę.

Badacze zaznaczają, że choć przeanalizowane rysunki nie są figuratywne – jak choćby młodsze, wykonane przez Homo sapiens sceny polowań znane z innych jaskiń – to jednak z pewnością są wynikiem artystycznego namysłu. Składają się jedynie z kropek, kolorowych plam i motywów liniowych, ale ręczne naniesienie ich na ścianę wymagało przygotowania źródła światła i barwników. Wiele elementów zdaje się celowo naniesionych na ścianę tak, aby dobrze komponowały się z jej naturalnymi cechami. Nie mogły powstać przypadkowo, jak np. odcisk dłoni.

Już wcześniej wiedziano, że neandertalczycy ozdabiali swoje ciała i grzebali zmarłych, więc nowe dowody na ich symboliczne myślenie nie są aż tak zaskakujące. Wzbogacają jednak naszą wiedzę na temat neandertalskiej kultury, która zapewne kryje jeszcze wiele tajemnic. ©℗

Czytaj także: Co praczłowiek miał na myśli - rozmowa z Bogusławem Pawłowskim

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]