Reklama

Unia z przypadku, przypadki Unii

Unia z przypadku, przypadki Unii

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Dwa duże polskie banki Pekao i BPH łączą się, tworząc największy bank Europy Środkowej. Ta fuzja jest dziełem przypadku i następstwem połączenia banków UniCredit i HVB: inwestorów strategicznych naszych banków. To, że w sektorze bankowym następuje koncentracja własności - wiadomo od dawna.
"

"Duży może więcej", ma niższe koszty i większe możliwości ekspansji kredytowej. Jest to proces korzystny także dla klientów, bowiem efekt skali przekłada się na niższe marże i stopy oprocentowania kredytów.

Koncentracja sektora finansowego w Polsce mogła zacząć się już dawno, gdyby nie hamujący ją politycy, powtarzający zaklęcia o konieczności zachowania “narodowego charakteru" banków - równie skuteczne, co zamawianie deszczu przez afrykańskich szamanów. W gospodarce rynkowej liczą się nie imponderabilia, ale kapitał i efektywność jego wykorzystania. Uwaga druga wiąże się z czasową zbieżnością fuzji UniCredit i HVB z klęską unijnych negocjacji budżetowych. Połączenie banków jest przykładem integracji gospodarczej, prowadzącej do powstania własności “europejskiej". W tym samym czasie zbiurokratyzowane struktury polityczne nie są w stanie uzgodnić...

1101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]