Reklama

Ukraina bliżej Małorosji

Ukraina bliżej Małorosji

14.04.2014
Czyta się kilka minut
Na wschodzie Ukrainy wszystko idzie zgodnie z planem. Tyle tylko, że jest to plan napisany w Moskwie. Kolejne tygodnie będą kluczowe dla przyszłości Ukrainy.
Nieoznakowani żołnierze z wyposażeniem rosyjskich sił specjalnych w Słowiańsku, 14 kwietnia. Fot. Gleb Garanich / REUTERS / FORUM
N

Nowy rząd ukraiński, powstały po rewolucji Majdanu, jest bliski utraty kontroli nad wschodnią częścią kraju. Od ponad tygodnia separatyści okupują budynki administracji w Doniecku i Łuhańsku, deklarując zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie samookreślenia się regionu. Ich poczynaniom towarzyszyła zadziwiająca bierność lokalnej milicji i miejscowych władz – i brak jakichkolwiek działań ze strony rządu w Kijowie, który zdawał się bagatelizować sytuację.
Przestał ją bagatelizować dopiero w minioną sobotę, gdy w Słowiańsku koło Doniecka pojawił się oddział do złudzenia przypominający oddziały „samoobrony” na Krymie. Analiza uzbrojenia wyjaśniła, że identycznego używa rosyjska armia. Jeśli coś jest wciąż niejasne, to jedynie to, czy w Donbasie działa GRU (rosyjski wywiad wojskowy), czy jakieś inne rosyjskie oddziały specjalne.
Kijów zaczął więc mówić o rosyjskiej agresji...

5047

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]