Reklama

Cisza przed nową burzą

Cisza przed nową burzą

28.04.2014
Czyta się kilka minut
Kryzys na Ukrainie daleki jest od rozwiązania z kluczowego powodu: Rosja nadal nie osiągnęła swoich celów. Trzeba oczekiwać dalszego zaostrzenia sytuacji.
Rosyjscy separatyści zatrzymują ukraińską dziennikarkę Irmę Krat. Sławiańsk, 21 kwietnia 2014 r. Fot. Evgeny Maloletka / AFP / EAST NEWS
T

Tylko niepoprawni optymiści mogli liczyć, że negocjacje w Genewie między Ukrainą, Rosją, UE i USA mogą doprowadzić do przełomu na wschodniej Ukrainie. Przyjęto wprawdzie wspólny dokument, ale szybko okazało się, że porozumienie nie ma żadnego wpływu na sytuację.
Zresztą żadna ze stron tego nie oczekiwała. Spotkanie genewskie było raczej taktyczną pauzą i chwilowym zawieszeniem broni. Kijów mógł zademonstrować dobrą wolę do rozmów, a Moskwa potwierdzić swoje – wciąż niezrealizowane – żądania wobec „federalizacji Ukrainy”.
Genewa pokazała jednak, jaki jest realny stan gry. W dokumencie nie pada słowo „Krym”, co de facto oznacza, że Rosja uznaje temat za zamknięty, a Zachód to milcząco akceptuje. Już to jest znaczącym zwycięstwem Moskwy. Dalsze negocjacje, jeśli do nich dojdzie, mogą dotyczyć jedynie sytuacji na wschodzie Ukrainy, która uzależniona jest wyłącznie od...

8711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]