Reklama

Putina wojna z Ukrainą

Putina wojna z Ukrainą

03.03.2014
Czyta się kilka minut
Ukraiński dramat nie chce się skończyć. W ciągu tygodnia upadł reżim Janukowycza, powstał nowy rząd i doszło do rosyjskiej agresji. To najpoważniejszy kryzys na linii Zachód–Kreml od zimnej wojny. Historia znów przyspiesza. Oto analiza wydarzeń.
Fot. Ivan Sekretarev / AP / EAST NEWS
A

Aby zrozumieć, co się właściwie dzieje, trzeba wejść w psychologię Władimira Putina i części rosyjskiej elity władzy.
Ucieczka Wiktora Janukowycza i nieoczekiwane zwycięstwo Majdanu wywołało w Moskwie niedowierzanie i wstrząs. Oto Ukraina, kluczowe dla Rosji państwo, pod rządami byłego już prezydenta coraz bardziej zależna od wielkiego sąsiada, coraz bardziej autorytarna i coraz bardziej izolowana na Zachodzie – dokonała nagłego zwrotu.
Kreml – słusznie – przyjął to jako klęskę swojej polityki zagranicznej. Bolesne upokorzenie, odebrane, jak wolno sądzić, przez Władimira Putina bardzo osobiście, zamieniło się w pragnienie szybkiego rewanżu. Nałożyło się to na koniec olimpiady w Soczi, co dało Rosji instrumenty, po które nie mogła sięgnąć wcześniej.
„Święte miejsce” rosyjskiego imperializmu
Zaczęło się na Krymie, czyli tam, gdzie należało...

13754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]