Reklama

Ładowanie...

Ukochany system

25.09.2007
Czyta się kilka minut
17 września unijny Sąd Pierwszej Instancji potwierdził karę, jaką w marcu 2004 r. Komisja Europejska nałożyła na Microsoft - informatycznego giganta produkującego m.in. system operacyjny Windows, który zdominował komputery świata. Komisja uznała, że korporacja nadużyła dominującej pozycji na rynku, łamiąc tym samym unijne prawo, i nałożyła największą w swej historii karę wymierzoną pojedynczej firmie: 497, 2 mln euro.
O

O co chodzi? Wyobraźmy sobie, że kupujemy dom i okazuje się, że deweloper nie przewiduje innej możliwości niż kupienie go razem z meblami. Owszem, większość z nich dostajemy w cenie, lecz niektóre są zamontowane na stałe do ścian i podłogi. To może i wygodna sytuacja, jednak po pierwsze klient traci możliwość wyboru, po drugie - tracą inni producenci mebli. Podobnie jest z systemem Windows. Po jego zainstalowaniu klient dostawał w pakiecie multimedialny odtwarzacz WMP i nie zastanawiał się, czy na rynku są inne - może lepsze? - odtwarzacze. Identycznie było z zaszytą w systemie przeglądarką www Internet Explorer. Konkurencyjne przeglądarki i odtwarzacze miały w tej sytuacji znikome szanse. Drugi zarzut Komisji dotyczył utajnienia przez producenta sposobu, w jaki system komunikuje się z serwerami. Tu sytuacja przypomina kupno samochodu, który najlepiej jeździ tylko na...

1913

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]