Reklama

Fabryka mistrzów

Fabryka mistrzów

30.01.2007
Czyta się kilka minut
W Pekinie przygotowania do letniej olimpiady w 2008 r. idą pełną parą. Chiny chcą wykorzystać igrzyska olimpijskie do pokazania światu swoich osiągnięć: gospodarczych, a także sportowych. I to za wszelką cenę: do trenowania ekipy pływackiej zaangażowano dawną NRD-owską specjalistkę od trudno wykrywalnego dopingu.
"Finał dyplomacji pingpongowej", satyra komentująca konsekwencje spotkania pingpongistów Chin i USA w 1971 r.
O

Olimpiada to kolejny dowód rosnącego znaczenia Chin na świecie, ważniejszy niż coroczny dwucyfrowy wzrost gospodarczy, który dzięki igrzyskom jest jeszcze szybszy - inwestycje związane z olimpiadą sięgają już 180 miliardów dolarów.

Starania o organizację olimpiady Chiny rozpoczęły na początku lat 90., ale mimo ogromnych wysiłków i poparcia społecznego (wg badań projekt popierało 98,7 proc. Chińczyków) Pekin w 2000 r. przegrał rywalizację o organizację olimpiady z Sydney. Rozgoryczeni porażką, Chińczycy jednak nie zrezygnowali, zwiększając wydatki na infrastrukturę sportową i inwestując w poprawę swego wizerunku.

I odnieśli sukces.

Wielki Mur

Jednak przez lata Państwo Środka odgradzało się od międzynarodowej rywalizacji sportowej Wielkim Murem. Mimo zaproszenia Międzynarodowego Komitetu...

11260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]