Reklama

Ucieszne „co łaska”

Ucieszne „co łaska”

11.05.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, pieniądze szczęścia nie dają...
D

Dziwna to zaprawdę opinia, o jednym tylko świadcząca. O tym mianowicie, że przeciętny homo – o ironio – sapienskompletnie nie rozumie, czym jest mamona. Cóż to bowiem ma znaczyć? Na pierwszy niuch wyczuwasz tu dydaktyczny smrodek; umoralniającą gadkę, że błogostan nie zależy od tego, ile się ma w kieszeni. Oczywiście to pięknoduchostwo bez trudu można wykpić. Jak zanotował niegdyś felietonista: „Pieniądze szczęścia nie dają, ale każdy chciałby to sprawdzić na własną rękę”.

Mnie jednak, drogi Piołunie, idzie o coś zupełnie innego, głębszego. Otóż w owym wyświechtanym powiedzeniu jakw zwierciadle przegląda się ludzi głupota. Po jakie licho w ogóle rozważać, czy krążki metalu lub skrawki papieru przynoszą bądź nie przynoszą szczęścia? Przecież pieniądz to tylko i wyłącznie narzędzie. I jedynie od człowieka zależy, co tym narzędziem zmajstruje – zło wyrządzi czy...

3711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Powtórzę cytat "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", darmo to darmo, czy jest tu miejsce na "co łaska"? Zatem skoro już ustaliliśmy kim są to moje pytanie: czy jest tu jeszcze o co się targować?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]