Reklama

Ucieszne „co łaska”

Ucieszne „co łaska”

11.05.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, pieniądze szczęścia nie dają...
D

Dziwna to zaprawdę opinia, o jednym tylko świadcząca. O tym mianowicie, że przeciętny homo – o ironio – sapienskompletnie nie rozumie, czym jest mamona. Cóż to bowiem ma znaczyć? Na pierwszy niuch wyczuwasz tu dydaktyczny smrodek; umoralniającą gadkę, że błogostan nie zależy od tego, ile się ma w kieszeni. Oczywiście to pięknoduchostwo bez trudu można wykpić. Jak zanotował niegdyś felietonista: „Pieniądze szczęścia nie dają, ale każdy chciałby to sprawdzić na własną rękę”.

Mnie jednak, drogi Piołunie, idzie o coś zupełnie innego, głębszego. Otóż w owym wyświechtanym powiedzeniu jakw zwierciadle przegląda się ludzi głupota. Po jakie licho w ogóle rozważać, czy krążki metalu lub skrawki papieru przynoszą bądź nie przynoszą szczęścia? Przecież pieniądz to tylko i wyłącznie narzędzie. I jedynie od człowieka zależy, co tym narzędziem zmajstruje – zło wyrządzi czy...

3711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]