Reklama

Ładowanie...

Tylko nie ranking

09.06.2009
Czyta się kilka minut
O literaturze w ostatnich dwudziestu latach piszą m. in. Dehnel, Stala, Kania, Franaszek, Dunin, Dukaj.
Z

Zmorą redaktorów działów kulturalnych, a - przede wszystkim - stale odpytywanych uczestników, są ankiety w rodzaju "najlepsza" ("najważniejsza") książka roku, dekady, stulecia, historii literatury... Oczywiście dwudziestolecie 1989-2009 prowokuje do takich dziennikarskich pytań. Najważniejsza powieść dwudziestolecia? Najlepszy tom wierszy?

Wiadomo, że - poza marketingową chęcią tworzenia rankingu - pytania takie nie przynoszą większego pożytku. Odpowiedzi zawsze są zbyt uproszczone, trudno wyobrazić sobie kryteria, które pozwolą na równych prawach zderzyć ze sobą powieść Myśliwskiego, książkę Grossa, tom Miłosza i prozę Wiedemanna.

Ale historia literatury to także, a może przede wszystkim, historia osobista - lektur dla nas najważniejszych, które zapadły w pamięć, a czasem - przeorały duszę. O takie właśnie książki z ostatnich 20 lat...

10507

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]