Reklama

Ładowanie...

Czas wymienić narracje!

09.06.2009
Czyta się kilka minut
Przemysław Czapliński, krytyk literacki: Literatura pokazuje kompromitację wielkich konstrukcji światopoglądowych. Na tle tej ideowej ruiny widzimy człowieka upokorzonego, zranionego, zhańbionego. Rozmawiali: Andrzej Franaszek i Grzegorz Jankowicz
Przemysław Czapliński, Kraków, 2009 r. / fot. Danuta Węgiel
A

Andrzej Franaszek, Grzegorz Jankowicz: W swojej książce "Polska do wymiany" przedstawia Pan literaturę ostatniego dwudziestolecia z perspektywy socjologicznej, unikając oceny konkretnych dzieł. Jaka jednak była ta literatura? Jak Pan ją ocenia?

Przemysław Czapliński: Mógłbym oczywiście wybrać najważniejsze dla mnie książki spośród tych, które przeczytałem w ciągu ostatnich 20 lat. "Szczeliny istnienia" Jolanty Brach-Czainy, "Zimne kraje" Świetlickiego, "Nowoczesność i zagłada" Baumana, "Płaskorzeźba" Różewicza, "Absolutna amnezja" Izabeli Filipiak, "W czerwieni" albo "Tryby" Magdaleny Tulli, "Dukla" Stasiuka, "Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk, "Wojna polsko-ruska..." Doroty Masłowskiej, "Lubiewo" Michała Witkowskiego, "Żydówek nie obsługujemy" Mariusza Sieniewicza... W tym czasie sam się rozwijałem, zmieniałem poglądy i usiłowałem...

17157

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]