Reklama

Tylko błędy PiS-u mogą pomóc opozycji

Tylko błędy PiS-u mogą pomóc opozycji

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Zarejestrowane już listy w wyborach PE nie zostawiają złudzeń – centrowi wyborcy będą mieć w tym roku bardzo trudny wybór.
S

Szczególnie ci, którzy pamiętają nie tylko najgorsze wydarzenia minionych czterech lat, ale i te z początku tysiąclecia.

Dla wielu to wcale nie było tak dawno. Szybki przegląd list Koalicji Europejskiej wprawia w zdumienie, gdy sprawdzimy biografie połowy bardziej wyróżniających się postaci – tych zajmujących czołowe miejsca, czy też choćby byłych posłów i marszałków województw. Jeśli zważyć ich kandydatury zajmowanym miejscem i wielkością okręgu, to największą grupą – ponad 40 proc. wagi – są ci, którzy byli w zapleczu rządu Leszka Millera w latach 2001-03. Zaczynając od ministrów, na asystentach posłów kończąc. Ci, którzy byli w kręgu PO – największej wtedy partii opozycyjnej – to niewiele ponad jedna trzecia składu. Platforma, która na punktowaniu afer tamtego rządu zbudowała swoją startową pozycję, została teraz zdominowana przez ludzi obozu, który tak spektakularnie wtedy przegrał. Stało się tak krok po kroku – najpierw było wyciąganie outsiderów, jak Rosati, potem tych trochę technokratycznych, jak Hübner i Belka. Skończyło się na postaciach sztandarowych, jak Cimoszewicz i sam Miller.

Na listach trudno za to znaleźć kogoś, z kim mógłby się utożsamić nurt statecznego, republikańskiego mieszczaństwa, dla którego kiedyś PO była oczywistym wyborem. W sondażach widać, że prawe skrzydło zwolenników PO w wyborach sejmowych na pytanie o te europejskie, bardzo często odpowiada „trudno powiedzieć…”.

Analiza każdych kolejnych wyborów prowadzi do takich samych wniosków – sama niechęć do PiS to stanowczo za mało, by wygrać. Ci, którzy nie potrafią sobie wyjaśnić, dlaczego PiS wciąż w sondażach trzyma się mocno, pomimo tylu akcji śmiesznych i strasznych, szukają odpowiedzi pod złym adresem. To nie jest problem „ciemnego ludu”. Jedyne, co może opozycji pomóc, to fakt, że druga strona robi takie same błędy. Na listach PiS też nie da się znaleźć nikogo, kto mógłby przemówić do umiarkowanego wyborcy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Socjolog, publicysta, komentator polityczny, bloger („Zygzaki władzy”). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Pracuje na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Są sytuacje, w których w pysk można zarobić za każde zachowanie, za każdą odpowiedź na postawione pytanie etc. Biednego Schetynę bez chwili wytchnienia okłada po mordzie cała lewica, ze szczególnym uwzględnieniem tej wiośnianej, biedrońkowej, że postawił na konserwę, niczym-się-nie-różniącą od pisowców. Dla niego centrum najwyraźniej lokuje się spory kawałek w lewo od pana Palikota. A tu znów pan Flis niezmordowanie leje go po pysku za związki z komunizmem, bo jego zdaniem powinno się wystawić, czy ja wiem, pewnie pana Gowina, bo według p. Flisa to tu jest adres umiarkowanego centryzmu albo centralnie zarządzonego umiaru? * * * P.S. Drogi TP, jako (m.in.) ateista i antyklerykał nie czytam Was od dechy do dechy, tylko niektóre tematy mnie ciekawią, ale to, na co ostatnio trafiam, to towar niewysokiej jakości i zbliżam się do wycofania danej Wam jakiś czas temu pozytywnej opinii. Nie, nie chodzi mi o Wasze ruchy na osi prawica-lewica, lecz na osi jakość i jej niedostatek.

Głównym problemem opozycji jest brak pomysłu na siebie i Polskę. Program polityczny nie może sprowadzać się tylko do sprzeciwu wobec partii rządzącej.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]