Tygodnik w Łodzi

Na weekend 20-21 listopada "Tygodnik" przeniósł się do Łodzi. Dlaczego akurat tam? Okazją do spotkania była inauguracja jubileuszu 65-lecia, który "TP" i Uniwersytet Łódzki będą w 2010 r. obchodzić jako rówieśnicy. A także dlatego, że działają tu nasi Przyjaciele - Klub "TP" w Łodzi.

23.11.2009

Czyta się kilka minut

Ks. Adam Boniecki podczas spotkania z Czytelnikami "TP". Łódź, 21 listopada 2009 / fot. Bartek Dobroch /
Ks. Adam Boniecki podczas spotkania z Czytelnikami "TP". Łódź, 21 listopada 2009 / fot. Bartek Dobroch /

Dwa dni spotkań rozpoczęła debata pt. "Braterstwo - rozwój ekonomiczny - społeczeństwo obywatelskie", którą poprowadził ks. Adam Boniecki, a za stołem zasiedli s. Małgorzata Chmielewska, prof. Janusz Czapiński, prof. Jacek Kochanowicz i Kuba Wygnański. Rozmowa zaczęła się od kłopotów z pojmowaniem szczęścia w ostatnim 20-leciu: "Przekonanie, że będziemy szczęśliwi wtedy, gdy będziemy mieć jeszcze lepszy samochód czy komórkę, odciąga nas od istoty szczęścia" - tłumaczyła s. Chmielewska. O mentalności stojącej na przeszkodzie rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego prof. Czapiński mówił, że to nie homo sovieticus, lecz homo sarmaticus.

Prof. Michał Paweł Markowski, autor książki "Życie na miarę literatury", wyjaśniał podczas spotkania autorskiego: "Literatura nie jest sposobem radzenia sobie ze składnią i przyimkami. Jest nadawaniem sensu za pomocą języka". O gatunku uprawianego przez siebie pisarstwa mówił: "To rodzaj intelektualnej powieści. Literatura, w której zamiast fikcji używam pewnej argumentacji, a zamiast postaci występują autorzy. A może to po prostu normalne eseje?". "Albo nienormalne powieści" - podchwycił prowadzący spotkanie redaktor "TP" Grzegorz Jankowicz.

Pierwszy dzień spotkań uzupełniła projekcja kinowej wersji dokumentu Marcina Latałły pt. "Nasza ulica". Ta opowieść o rodzinie Furmańczyków, której pięć pokoleń pracowało w łódzkiej fabryce zamienionej dziś w wielkie centrum handlowe, traktuje w gruncie rzeczy o odnajdywaniu się (bądź nie) w nowej rzeczywistości. Reżyser zaprosił na projekcję jedną z bohaterek filmu, Monikę. Dyskusję po projekcji poprowadził wicenaczelny "TP" Dariusz Jaworski.

W auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego nagrodę Amnesty International "Pióro Nadziei 2009" odebrał dziennikarz "Tygodnika" Bartek Dobroch, wyróżniony za swoje artykuły o losach Tybetańczyków.

W sobotę w Pałacu Biedermanna była okazja do spotkania z ks. Adamem Bonieckim i członkami redakcji pisma: Dariuszem Jaworskim, Michałem Kuźmińskim i Arturem Sporniakiem. Pytano o to, jak kształtowała się misja "TP", czy elitarny tygodnik może być "powszechny" (może!), czy redakcja spowiada się u ks. Bonieckiego (nie!), jakie są problemy dzisiejszego katolika, jak może sobie radzić gazeta w epoce internetu... "To pismo dla ludzi myślących - mówił Naczelny. - A że jest dziś deficyt ludzi myślących, stąd pewne kłopoty ze sprzedażą".

Przy pełnej Sali Teatru Wielkiego odbyło się zwieńczenie weekendu z "Tygodnikiem": koncert Grzegorza Turnaua - jak podkreślił ks. Boniecki, także Autora "TP". "Niektórzy twierdzą, że pierwszy Naczelny »Tygodnika«, a zarazem mój wuj, miał na nazwisko Turnau, ale zmienił sobie na Turowicz" - opowiadał artysta, niemal przed każdą piosenką przywołując związaną z "Tygodnikiem" anegdotę.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz od 2002 r. współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, autor reportaży, wywiadów, tekstów specjalistycznych o tematyce kulturalnej, społecznej, międzynarodowej, pisze zarówno o Krakowie, Podhalu, jak i Tybecie; szczególne miejsce w jego… więcej
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, twórca i prowadzący Podkastu Tygodnika Powszechnego, twórca i wieloletni kierownik serwisu internetowego „Tygodnika” oraz działu „Nauka”. Zajmuje się tematyką społeczną, wpływem technologii… więcej