Nagrody dla Tygodnika

24 czerwca "Tygodnik Powszechny" został laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego 2007
 /
/
  • Cała Polska czyta dzieciom. 1 grudnia 2005 roku odebraliśmy Medal przyznawany przez Fundację ABC XXI, za zaangażowanie w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Nagrodę odebrała red. Agnieszka Sabor.
  •  
  •  
  •  
  • Tygodnikowe OCZY OTWARTE. 29 listopada za tekst "Jeśli miłości bym nie miała" nasz autor - Stanisław Zasada, został wyróżniony w V Edycji Konkursu Dziennikarskiego "Oczy otwarte" w kategorii Artykuł Prasowy. Patronat nad konkursem organizowanym przez Philip Morris Polska sprawuje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
  •  
  • Nagrodzony artykuł jest reportażem ukazującym losy niepełnosprawnej lekarki, Aleksandry Gabrysiak, która poświęciła się pomocy ludzi z marginesu społecznego oraz tym w trudnej sytuacji życiowej. Zginęła tragicznie wraz z przybraną córką zamordowana przez więźnia.
  •  
  • Artykuł ukazał się w numerze 2/2005 "TP". Jest także dostępny
  •  
  •  
  •  
  • Nagroda Premio Calabria dla redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". 28 października 2005 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagrody "Premio Internazionale Kalabria 2005". Nagroda corocznie, od 1962 r., przyznawana jest wybitnym przedstawicielom literatury, sztuki, nauki i dziennikarstwa. Wśród laureatów znalazł się ks. Adam Boniecki. Otrzymał ją w dziedzinie dziennikarstwa zagranicznego za zasługi "Tygodnika Powszechnego" "w przybliżaniu Polakom myśli Soboru Watykańskiego II i służbę wspólnocie katolickiej".
  •  
  • Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie Circolo Culturale e di relazioni internazionali di Villa San Giovanni, którego celem jest rozwijanie kultury świadomości Kalabrii oraz międzyregionalne i międzynarodowe kontakty Kalabrii w różnych dziedzinach kultury. Duszą Circolo jest jego prezes, obecnie emerytowany profesor, popularny w Kalabrii pisarz Giuseppe Morabito. Nagroda - honorowa, nie finansowa - wyróżnia dzieła ważne dla regionu, kraju i poza jego granicami. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Heinrich Böll (1996), Giuseppe Fawa (1978), Giovani Spadolini (1985).
  •  

 

 

TOTUS 2005. "Tygodnik Powszechny" otrzymał 15 października 2005 Nagrodę TOTUS. Nagroda przyznawana od sześciu lat przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", działającą przy Konferencji Episkopatu Polski, ma honorować ludzi i instytucje, którzy w swej działalności zwracają szczególną uwagę na wartość człowieka. Redakcję "Tygodnika Powszechnego" uhonorowano - obok o. Jana Góry, duszpasterza młodzieży i organizatora spotkań lednickich - w kategorii: “Promowanie i propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II".

 

 

Laureatów przedstawił Ks. Bp Tadeusz Pieronek, a nagrodę wręczyli Jego Ekscelencja Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce oraz Prezes Wytwórni Papierów Wartościowych Maciej Flemming.

 

 

  • Nagroda DIALOG 2005. 9 października nagrodę "Dialog 2005" za wybitne zaangażowanie na rzecz dialogu między narodami religiami i kulturami w Europie oraz pogłębianie relacji polsko-niemieckich przyznał "Tygodnikowi Powszechnemu" Federalny Związek Towarzystw Niemiecko Polskich.
  •  

 

 

Nagroda powstała w 40. rocznicę wymiany listu biskupów polskich i niemieckich a "Tygodnik Powszechny" jest pierwszym jej laureatem. Jury w uzasadnieniu podkreśliło wkład redakcji w pojednanie oraz jej aktualne starania o poprawę stosunków z naszym zachodnim sąsiadem.

 

 

Polska nagroda europejska. W maju 2005 roku redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Adam Boniecki został laureatem Polskiej Nagrody Europejskiej dla Człowieka Roku ustanowionej przez Fundację im. Roberta Schumana. Została ona wręczona w czasie dorocznej Parady  Schumana, w której uczestniczyli zwolennicy Unii Europejskiej z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec.

 

 

"Tygodnik Powszechny" otrzymał wyróżnienie w konkursie Grand Front na najlepszą okładkę 2004 roku, w kategorii "czasopisma opinii". Konkurs przeprowadza Izba Wydawców Prasy, a patronat nad konkursem objął Minister Kultury Waldemar Dąbrowski. Ideą, jaka przyświeca organizatorom, jest skonfrontowanie dorocznych osiągnięć grafiki prasowej i nagrodzenie prac najbardziej twórczych, pomysłowych i profesjonalnych. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę prac: 383 (wobec 263 zgłoszonych w zeszłym roku). Z możliwości zaprezentowania swych najciekawszych okładek skorzystało ponad 100 redakcji.

1 marca 2005 roku w Kijowie nagrodę Złotego Pióra dla zagranicznych mediów otrzymali dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" - Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki za "pełne i rzetelne służenie stosunkom ukraińsko-polskim". Małgorzata Nocuń, dziękując za nagrodę, powiedziała, że "dzięki rewolucji oba kraje zbliżyły się do siebie".

 

 

Dziennikarze "Tygodnika Powszechnego" od początku obserwowali wydarzenia Pomarańczowej Rewolucji w Kijowie i innych miastach na Ukrainie, przesyłając korespondencję i wywiady. "Tygodnik Powszechny" oprócz zamieszczenia cotygodniowych relacji, wydał także dwa dodatki specjalne poświęcone rewolucji na Ukrainie:

" "

w grudniu 2004,

" "

w styczniu 2005.

Nagrodę Złotego Pióra jest przyznawana przez Centrum Badań Społeczno-Politycznych (w internecie: ) i merostwo miasta Kijowa. Do konkursu nominowano także redakcje z innych krajów sąsiadujących z Ukrainą: białoruskie, gruzińskie i rosyjskie.

Sondaże opinii publicznej, prowadzone w ukraińskim społeczeństwie przez kijowskie Centrum Badań Społeczno-Politycznych - prestiżową organizację pozarządową, zajmującą się wspieraniem niezależnych mediów na Ukrainie - wykazały, że najchętniej czytanym przez Ukraińców tytułem obcojęzycznym w czasie Pomarańczowej Rewolucji był "Tygodnik Powszechny". Artykuły z "TP" - w tym szczególnie korespondencje i wywiady Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego - były dostępne na ukraińskich stronach internetowych (w całości tłumaczone na język ukraiński i rosyjski). Także ukraińskie gazety powoływały się na publikacje "Tygodnika Powszechnego"; przykładowo, lwowska gazeta "Wysokij Zamok" przedrukowała fragment wywiadu z Julią Tymoszenko, dziś premierem Ukrainy.

Artykuły dotyczące Ukrainy, za które "Tygodnik Powszechny" otrzymał nagrodę, są dostępne w serwisie tygodnik.onet.pl.

 

 

25 listopada 2003 - Nagrodą Stołecznego Miasta Krakowa

Zespół redakcyjny "Tygodnika Powszechnego" otrzymał Nagrodę Stołecznego Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki za "godną kontynuację intelektualnej i kulturalnej tradycji zasłużonego krakowskiego pisma". Nagrodę wręczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przyznawana jest za wyjątkowe osiągnięcia lub całokształt dokonań osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Krakowskie wyróżnienie jest najstarszą polską nagrodą, wręczaną przez ojców miasta od 1355 roku. Nagrodę odebrała red. Józefa Hennelowa (na zdjęciu czwarta od lewej strony).

 

 

20 listopada 2003 - Nagrodą "Allianz 2003" w dziedzinie mediów

"Tygodnik Powszechny" otrzymał nagrodę - statuetkę Nike w dziedzinie mediów podczas IV edycji Nagród Allianz - "Kultura, Nauka, Media". Nagroda honoruje tych, którzy "swoim talentem, wybitnymi dokonaniami oraz wartościową działalnością na rzecz lokalnych społeczności uszlachetniają naszą rzeczywistość". W imieniu "Tygodnika" nagrodę odebrał senator Krzysztof Kozłowski (na zdjęciu pierwszy z lewej strony).

 

 

18 maja 2002 - Medal Europejski

Medalem Europejskim został uhonorowany Redaktor Naczelny Ks. Adam Boniecki wraz z redakcją "Tygodnika Powszechnego". Wyróżnienie przyznawane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Bussines Centre Club przeznaczone jest dla osób oraz instytucji propagujących ideę integracji Polski z Unią Europejską. Nagrodę, przyznaną podczas V Edycji Medalu Europejskiego Ksiądz Redaktor odebrał w Sali Kolumnowej Sejmu RP z rąk prezydenta Bussines Centre Club Marka Goliszewskiego. "TP" otrzymał nagrodę "w uznaniu za osiągnięcia w krzewieniu demokracji i społeczeństwa obywatelskiego". W liście gratulacyjnym czytamy: "Ogromna jest rola mediów w poruszaniu trudnej problematyki unijnej, w edukowaniu i informowaniu społeczeństwa o konsekwencjach przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w rzetelnym analizowaniu dobrych i słabszych stron integracji. Ksiądz Redaktor i Redakcja Tygodnika wypełnia swoją misję odpowiedzialnie i profesjonalnie." Na zdjęciu: Ks. Adam Boniecki podczas uroczystości wręczenia Medalu Europejskiego w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

 

 

18 maja 1998 - Unijno-Amerykańska Nagroda na rzecz Rozwoju Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego

Wręczenie Unijno-Amerykańskiej Nagrody na rzecz Rozwoju Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego (The UE/US Democracy and Civil Society Award) dwóm polskim laureatom: "Tygodnikowi Powszechnemu" i Fundacji "Edukacja dla Demokracji".

22 listopada 1995 - Nagroda Madame de Staël

Jerzy Turowicz otrzymał nagrodę Madame de Staël, przyznawana piszącym o Niemczech dziennikarzom i gazetom w Europie Środkowo-Wschodniej.

9 czerwca 1992 - Nagroda im. Kardynała Koeniga

Jerzy Turowicz, Józefa Henelowa i Mieczysław Pszon odbierają na Wawelu Nagrodę im. Kardynała Koeniga, przyznaną przez Fundację "Communio et Progressio" w uznaniu zasług dla "Tygodnika" "dla przywrócenia demokracji oraz wolności opinii i sumienia w Polsce".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]