Reklama

Tych produktów nie kupujemy

Tych produktów nie kupujemy

27.08.2018
Czyta się kilka minut
Kobieta klęczy, jej podbródek unosi męska dłoń, obok hasło: „Ona już wie, co za chwilę będzie miała w ustach” – to reklama napoju energetycznego, którą sąd uznał za obraźliwą i godzącą w prawa konsumentów.
R

Reklamodawcę, firmę Waterius, zobowiązano do zapłaty 60 tys. zł na cele społeczne i wydanie oświadczenia z przeprosinami. Wcześniej Komisja Etyki Reklamy uznała reklamę za niezgodną z obowiązującym kodeksem.

Firmę pozwało Stowarzyszenie Twoja Sprawa działające na rzecz m.in. wyeliminowania z przestrzeni publicznej przejawów seksualizacji.

Wyrok nie zaskakuje. Ale otwiera drogę do kolejnych interwencji. Tym bardziej że w ostatnich latach reklamodawcy nie wahali się umieszczać nagich kobiet za 17-calowymi monitorami (z hasłem „Nasze siedemnastki sprzedają się tanio”) albo nagich i półnagich przy okazji reklamy wielu innych produktów: od gładzi („Weź mnie gładź”) po kursy prawa jazdy („Pozwolimy ci szybko skończyć”), oferty drukarni („Zrobimy ci dobrze… i tanio”) czy sklepu z panelami („Leżę idealnie”). ©℗

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]