Reklama

Wszechobecny Botticelli

Wszechobecny Botticelli

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Jego kult przybierał czasem nieznośne formy. Nie dość, że wszedł do kanonu europejskiego wyobrażenia piękna, to jeszcze dostarczył natchnienia projektantom mody i samochodowych felg.
Sandro Botticelli, „Narodziny Wenus”, 1478 lub1484–1486 r. Fot. DOMENA PUBLICZNA / GOOGLE ART PROJECT
W

Wystawa „The Botticelli Renaissance. 1445–2015” w berlińskiej Gemäldegalerie wykracza poza tradycyjny model wystawy arcydzieł wielkiego malarza. Pokazuje funkcjonowanie twórczości florenckiego mistrza przez kolejne stulecia, nieustanne konstruowanie i dekonstruowanie wyobrażeń o Alessandrze di Mariano Filipepim, znanym nam jako Sandro Botticelli.

W Berlinie zebrano ponad sto pięćdziesiąt obiektów: obrazów i rysunków, ale też rzeźb, fotografii, filmów i przykładów designu. Około pięćdziesięciu dzieł związanych jest z samym Botticellim, ale znalazło się też miejsce dla Edgara Degasa i Edwarda Burne’a-Jonesa, Salvadora Dalego, Tamary Łempickiej i Andy’ego Warhola. Jest zapis z tańczącą Isadorą Duncan i zjawiskowe suknie zaprojektowane przez Elsę Schiaparelli.

Można śledzić proces odkrywania Botticellego, ale też jego zapominania czy marginalizowania. Nawiązywano do jego...

12435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]