Reklama

Twarze

Twarze

08.10.2012
Czyta się kilka minut
Rozbite lustro, księga rozsypana daje obraz ciekawszy; więcej tu miejsca na domysły, niż kiedy wszystko jest scalone, na gładko zaszpachlowane. Właśnie taki obraz tworzy dla nas w „Książce twarzy” Marek Bieńczyk.

„Świtało”. Tym zdaniem zaczynała się pierwsza powieść Marka Bieńczyka. Pisarzowi przeszła wtedy właśnie miłość do Koziołka Matołka, świat wypełnili bez reszty Indianie. W kilka dekad później, w „Książce twarzy” cytuje tamtego siebie, swoją ówczesną miłość absolutną do Winnetou, tego z powieści Karola Maya. Cytuje pierwsze zdanie powieści tamtą miłością podyktowanej (niezłe, naprawdę niezłe to zdanie). Cytuje siebie w różnych postaciach: tego, który zapamiętuje składy drużyn i wyniki meczów futbolowych, i tego zaczytanego „Niebezpiecznymi związkami”. Pisząc „Książkę twarzy”, składa siebie z fragmentów połączonych w sposób nieoczywisty.

ANARCHISTA

Bieńczyk odrzuca to, co zadane z góry, odrzuca sztancę dla wszystkich identyczną. Wobec mody na ekshibicję – wystawiania własnego wizerunku, oderwanych myśli, fotografii, odsyłaczy, byle w siatce wyznaczonej...

10910

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]