Reklama

Trzeba myśleć pod ostrzałem

Trzeba myśleć pod ostrzałem

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Danuta Golec: Ci, którzy manifestują przeciw uchodźcom i palą kukły „obcego”, nie widzą, że podlegają dokładnie tym samym mechanizmom, które prowadzą do terroru. Chodzi o podział świata na dobry i zły i umiejscowienie złego na zewnątrz.
Marsz Niepodległości, Warszawa, 11 listopada 2015 r. Fot. Wojciech Artyniew / FORUM
B

BEATA CHOMĄTOWSKA: W Europie obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Państwo Islamskie grozi kolejnymi atakami. W obawie przed nimi odwoływane są imprezy sportowe, zawracane samoloty. Jak w takiej atmosferze nie dać się lękowi?
DANUTA GOLEC: Nie da się pozbyć lęku. On jest częścią naszego podstawowego wyposażenia. Gdy w kimś nie ma lęku, to tak, jakby nie czuł bólu – może się oparzyć, poobijać, bo nie potrafi uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Lęk w momencie zagrożenia, jak teraz, kiedy słyszymy o zamachach terrorystycznych na naszym kontynencie, jest czymś zupełnie naturalnym. To rozsądny objaw i nie uważam, że powinno się z nim walczyć, np. organizując zgromadzenia pokazujące, że się nie boimy. Lęku nie wyrugujemy, natomiast możemy spróbować uczynić go znośnym.

W jaki sposób?
Lęk, który odczuwamy w...

14481

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]