Wielki Zderzacz
Wielki Zderzacz

Rok 2008 ma być przełomowy dla światowej fizyki cząstek elementarnych: w Europejskim Ośrodku Fizyki Cząstek CERN w Genewie został właśnie uruchomiony akcelerator o nazwie LHC, czyli Large Hadron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów). Dlaczego tak wielu uczonych oczekuje niecierpliwie na pierwsze wyniki doświadczeń prowadzonych na tym akceleratorze?
Wysokie energie
Badania najmniejszych składników materii doprowadziły w ostatnim półwieczu do ogromnego postępu. Okazało się, że cząstki, z których zbudowane są wszystkie jądra atomów otaczającej nas materii, czyli protony i neutrony, nie są elementarne. Za elementarne obiekty uważa się obecnie składniki tych cząstek, czyli wprowadzone przez Murraya Gell-Manna (nagrodzonego za to w 1969 roku nagrodą Nobla) kwarki, oraz cząstki pokrewne elektronom - leptony. Znamy po sześć rodzajów...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]