Trio kontra dyktator

Twarzą opozycji białoruskiej przeciw Alaksandrowi Łukaszence stały się trzy kobiety. Choć wiadomo, kto ogłosi się zwycięzcą wyborów prezydenckich, najciekawsze rozegra się po ich zakończeniu.

Reklama

Ładowanie...

Trio kontra dyktator

03.08.2020
Czyta się kilka minut
Twarzą opozycji białoruskiej przeciw Alaksandrowi Łukaszence stały się trzy kobiety. Choć wiadomo, kto ogłosi się zwycięzcą wyborów prezydenckich, najciekawsze rozegra się po ich zakończeniu.
Wiec poparcia dla kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej. Borysów, Białoruś, 23 lipca 2020 r. NATALIA FEDOSENKO / TASS / FORUM
J

Już kilka miesięcy temu stało się ­jasne, że tegoroczne wybory prezydenckie na Białorusi – rozpisane na niedzielę 9 sierpnia – będą inne niż wszystkie wcześniejsze.

Najpierw władze w Mińsku demonstracyjnie zbagatelizowały koronawirusa, co sprawiło, że Białoruś jest jednym z najbardziej dotkniętych epidemią krajów w Europie. W połączeniu z kryzysem gospodarczym przyczyniło się to do precedensowego wzrostu niechęci wobec urzędującego od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Białorusini zaczęli ustawiać się w kilometrowych kolejkach, aby podpisać się na listach poparcia dla jego rywali.

Żaden z głównych przeciwników Łukaszenki nie miał wcześniej doświadczenia politycznego. Siarhiej Cichanouski jest blogerem, Wiktar Babaryka do niedawna był szefem jednego z dużych banków, a Waleryj Cepkała to były dyplomata i twórca Parku Wysokich Technologii pod Mińskiem. Niespodzianką...

18033

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]