Reklama

Tragifarsa? Walka

Tragifarsa? Walka

20.02.2008
Czyta się kilka minut
Czeski parlament wybrał faworyta Václava Klausa na prezydenta dopiero w szóstym głosowaniu - czesko-amerykański liberalny ekonomista Jan Švejnar okazał się godnym rywalem.
Z

Zwycięstwo Klausa oznacza, że przez następne pięć lat znów będziemy mieli politykę lekko nacjonalistyczną, wdającą się w polemiki pozornie nonkonformistyczne, ale tak naprawdę dziwaczne, np. na temat ocieplania planety. Znów będzie pragmatyczne granie z antykomunizmem i znów demonizowana będzie Bruksela.

Ale też coś się zmieniło. Bo cały wyborczy spektakl odbył się jawnie - pierwszy raz od "rewolucyjnego" wyboru Havla w 1989 r. Socjaldemokraci, druga co do wielkości formacja, zrozumieli wartość kompromisu i popierali przeciwko Klausowi... owego liberalnego ekonomistę, z uzasadnioną nadzieją, że byłby on prezydentem mniej konfliktowym. Podczas głosowania było mniej niż zwykle wulgarności, a więcej niż do tej pory otwartej walki politycznej. Na kandydatów nie rzucała się już sfora ultraprawicowych republikanów, jak kiedyś na Havla..., bo ich już nie ma....

1764

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]