Reklama

Dużo poetów, mało pisuarów

Dużo poetów, mało pisuarów

14.12.2014
Czyta się kilka minut
Václav Burian, pisarz i tłumacz: Pod koniec lat 70. Polska podobała mi się coraz bardziej. A później zaczęły dziać się te cuda: papież, Miłosz, Solidarność... W końcu wsiąkłem zupełnie.
Václav Burian podczas spotkania w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie w ramach przeglądu filmowego Kino na Granicy Fot. Marcin Markiton / FOTOSPRINTER.PL
V

Václav Burian zmarł dwa miesiące temu. Był czeskim poetą, dziennikarzem i tłumaczem literatury polskiej (m.in. Miłosza, Konwickiego, Stryjkowskiego i Mrożka), a także bezinteresownym, serdecznym i niezawodnym przyjacielem i korespondentem „Tygodnika”. Po 1989 r. redaktor dwumiesięcznika „Listy” i wykładowca ołomunieckiego uniwersytetu, przed Aksamitną Rewolucją 0pozycjonista, pozbawiony m.in. możliwości studiowania. Rozmowę o związkach Vászka z Polską i Krakowem przeprowadzono przed rokiem.

ŁUKASZ GRZESICZAK: Jaki jest czeski stereotyp o Krakowie?
VÁCLAV BURIAN: Żaden. Polska dla Czecha jest egzotycznym krajem. Potwierdzają to moje doświadczenia ze znajomymi. Przeciętny Czech kojarzy Polskę z Galicją. Dla Polaka to dwa wielkie uniwersytety i kulturalne centra w Krakowie i Lwowie, a dla Czecha – z generacji mojego dziadka, ale...

10692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]