Reklama

Topzakonnica

Topzakonnica

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Przez lata żyła wśród najuboższych, jak - to jej własne słowa - “szmaciarka wśród szmaciarzy". Dziś w zlaicyzowanej Francji ta katolicka zakonnica jest jedną z najpopularniejszych postaci życia publicznego.
M

Marie-Madelaine Cinquin urodziła się 16 listopada 1908 r. w Brukseli. Jej ojciec był Francuzem, matka - Belgijką. Dzieciństwo spędziła beztrosko między Brukselą, Paryżem i Londynem. Wstrząs nastąpił, gdy 6-letnia dziewczynka była świadkiem śmierci ojca, który utonął na oczach swych dzieci. Po zakończeniu studiów filozoficznych (1931 r.) złożyła śluby w zakonie Matki Bożej Syjońskiej (Notre Dame de Sion) i przybrała imię siostry Emmanuelle.

Przez kolejne 40 lat uczyła w szkołach Turcji, Tunezji i Egiptu. Gdy w 1971 r. przeszła na emeryturę, postanowiła poświęcić się biedakom ze slumsów Kairu. Za zgodą matki przełożonej zamieszkała wśród nich, w izdebce bez wody i prądu. Po sześciu latach napisała książkę “Szmaciarka wśród szmaciarzy" (potem powstały kolejne, np. przetłumaczona na polski “Jezus, jakiego znam..."). Dziś mówi, że były to najszczęśliwsze lata jej...

4142

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]