Reklama

Tonie obóz Rohingów

Tonie obóz Rohingów

02.08.2021
Czyta się kilka minut
A

Anomalie pogodowe dzieją się nie tylko w Europie. W rejonie Cox’s Bazar w Bangladeszu – gdzie w obozach wegetuje blisko milion zbiegłych z Birmy Rohingów, przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości prześladowanej przez armię – w ub. tygodniu w ciągu jednej doby spadło 30 cm deszczu. W Bangladeszu trwa pora deszczowa, ale nawet w sezonie monsunowym takie ulewy zdarzają się tu bardzo rzadko – to niemal połowa średniej miesięcznej opadów notowanych w lipcu w tej części kraju.

Najniżej położone partie obozu znalazły się pod wodą, która miejscami sięga dwóch metrów. Gliniaste zbocza pokryte szałasami (gęstość zaludnienia w obozie w wielu rejonach przekracza 40 tys. osób na kilometr kwadratowy) osuwają się stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Władze szacują, że po ubiegłotygodniowych ulewach zniszczeniu uległo co najmniej 2,5 tys. szałasów, a dach nad głową straciło 12 tys. osób. Odbudowa jest utrudniona, bo deszcz rozmywa także drogi.

Prognozy pogody dla południowo-wschodniego Bangladeszu nie są niestety najlepsze. Padać będzie niemal bez przerwy jeszcze przez co najmniej tydzień. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]