Reklama

Tomasz Mann „Czarodziejska góra” (1924)

Tomasz Mann „Czarodziejska góra” (1924)

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Jego „dzieło przeczytałem w młodości. Z tej lektury, która trwała całą wiosnę, wyszedłem odmieniony.
P

Pewnego dnia spostrzegłem, że inaczej patrzę, inaczej widzę, że świat zmienił – barwę, klimat? że odnowił się, wzbogacił, rozbłysnął...” – pisał Jan Błoński o Marcelu Prouście. Nietrudno przecież pomyśleć, że także lektura innych wielkich pisarzy przemienia nasze widzenie czy odczuwanie świata, że zagłębiwszy się w karty ich książek, już zawsze będziemy patrzeć po trosze oczami Dostojewskiego, Kafki, Bułhakowa czy Schulza.
Musi to być funkcja wieku, bo gdy przed laty sięgałem najczęściej po wydawnicze nowości, teraz męczy mnie prezentyzm czytelniczego życia, ciągle pojawiające się jeśli nie arcydzieła, to przynajmniej wielkie odkrycia, lub chociaż kolejne osiągnięcia młodej – wtedy zaś zazwyczaj polskiej – prozy. Coraz chętniej przyglądam się ciasno zapełnionym półkom i nie bez wysiłku wyciągam kiedyś już czytany tom. Najchętniej może „Czarodziejską górę”, dziwnie zresztą...

2724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]