Reklama

Ładowanie...

Tomasz Mann „Czarodziejska góra” (1924)

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Jego „dzieło przeczytałem w młodości. Z tej lektury, która trwała całą wiosnę, wyszedłem odmieniony.
P

Pewnego dnia spostrzegłem, że inaczej patrzę, inaczej widzę, że świat zmienił – barwę, klimat? że odnowił się, wzbogacił, rozbłysnął...” – pisał Jan Błoński o Marcelu Prouście. Nietrudno przecież pomyśleć, że także lektura innych wielkich pisarzy przemienia nasze widzenie czy odczuwanie świata, że zagłębiwszy się w karty ich książek, już zawsze będziemy patrzeć po trosze oczami Dostojewskiego, Kafki, Bułhakowa czy Schulza.
Musi to być funkcja wieku, bo gdy przed laty sięgałem najczęściej po wydawnicze nowości, teraz męczy mnie prezentyzm czytelniczego życia, ciągle pojawiające się jeśli nie arcydzieła, to przynajmniej wielkie odkrycia, lub chociaż kolejne osiągnięcia młodej – wtedy zaś zazwyczaj polskiej – prozy. Coraz chętniej przyglądam się ciasno zapełnionym półkom i nie bez wysiłku wyciągam kiedyś już czytany tom. Najchętniej może „Czarodziejską górę”, dziwnie zresztą...

2724

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]