Reklama

Tolerancja

Tolerancja

06.08.2013
Czyta się kilka minut
Tolerancja – słowo, które wraca w rozmaitych kontekstach raz po raz.
R

Rozmawiają o niej wszyscy: chwaląc jednych, piętnując drugich.
W 1534 r. angielski parlament, ogłaszając pod naciskiem Henryka VIII tzw. akt supremacji, uznał króla „jedyną, najwyższą Głową Kościoła w Anglii”. Mimo to sir Thomas More, do niedawna Lord Kanclerz Anglii, i John Fisher, biskup Rochester, odważyli się w dalszym ciągu uważać papieża za „głowę Kościoła”. Obydwaj, po 15 miesiącach więzienia w Tower, zostali ścięci. Na szafocie Tomasz powiedział: „Umieram jako dobry sługa króla, ale jeszcze lepszy sługa Boga”.
Córka Henryka, Maria (nazwana później „Krwawą”) w ciągu pięcioletniego panowania (1553-58) postanowiła przywrócić Anglię Kościołowi katolickiemu. Za jej rządów sądy wydały 273 wyroki śmierci. U wjazdu do Oksfordu spalono na stosie arcybiskupa Cranmera, jedego z twórców Kościoła anglikańskiego. Na pomniku w miejscu jego kaźni umieszczono później napis, że...

2498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]