Reklama

Tłumaczom wara!

Tłumaczom wara!

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Nie muszę nawet namawiać do rewolucji, która by tłumaczom pozwoliła być autorami. Nie jest nam potrzebna: „tłumacz jako autor” to nie przewrót pałacowy, lecz praworządna sukcesja.
Jerzy Jarniewicz w obiektywie Cato Leina (ur. 1957), jednego z najbardziej znanych skandynawskich portrecistów, specjalizującego się w zdjęciach pisarzy. Jego wystawę „Spojrzenia” oglądać można do 12 maja w gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Fot. Cato Lein

„Tłumacz jako autor” – koncept, zdawałoby się, oczywisty i niewadzący nikomu, a wywołuje burzę niechęci wśród translatologów. Edward Balcerzan, jeden z fundatorów polskich studiów nad przekładem, w niedawno opublikowanym szkicu ironizuje, że jeśli tłumacz ma być drugim autorem, to może drugim autorem uczyńmy i drukarza, bo przecież od niego ostatecznie zależy, jaki tekst czytamy.
PO GODZINACH
Niechęć do tego konceptu bierze się – po części przynajmniej – z przekonania, że tłumacz to ktoś mniej, niżej, gorzej i (ukłon w stronę wydawców) taniej niż pisarz. Wara więc tłumaczowi od tego, co autorskie – służba w czworakach winna siedzieć, a nie pchać się na salony, na okładki książek i do literackich stowarzyszeń, tu się nam szykuje jakiś przewrót bolszewicki drugi! Bo tłumacz to sługa, wyrobnik, pośrednik, licho wie co, ale, na Boga, nie autor!
Zróbmy...

13667

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]