Reklama

Terroryści udający ofiary

Terroryści udający ofiary

13.09.2011
Czyta się kilka minut
W Niemczech trwa precedensowy proces: przed sądem - niemieckim, nie międzynarodowym - stoi dwóch imigrantów z Rwandy, oskarżonych o zbrodnie popełnione na terenie Afryki.
P

Proces w niemieckim Stuttgarcie zaczął się w maju; w tym samym miesiącu kongijska miejscowość Kiwanja w prowincji Kiwu Północne została najechana przez zbrojnych bandytów. Wcześniej, w styczniu, francuscy śledczy przekazali aresztowanego rwandyjskiego uchodźcę Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze. Te pozornie odległe wydarzenia łączy FDLR - organizacja pod eufemistyczną nazwą: Demokratyczny Front Wyzwolenia Rwandy.

Sądzeni w Niemczech to Ignace Murwanashyaka (przewodniczący FDLR) i Straton Musoni (jego zastępca). Przekazany przez Francuzów to Callixte Mbarushimana, pracujący kiedyś dla ONZ w Kigali; wsławił się tym, że podczas ludobójstwa w 1994 r. udostępnił sprzęt ONZ do zabijania i stał za zabójstwami swych kolegów-Tutsi, zatrudnionych także w biurze ONZ (po Rwandzie pracował później dla ONZ w Angoli i b. Jugosławii). Na Kiwanję najechali "...

6625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]