Reklama

Terapia przestrzenią

Terapia przestrzenią

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Lidia Pańków, autorka „bloków w słońcu”: Twórcy Ursynowa wierzyli, że naturalną potrzebą ludzi jest poczucie sensu wspólnotowego. Budowali przestrzeń, w której ludzie dobrze się ze sobą czują.
Budowa osiedla Ursynów, maj 1977 r. Fot. Leszek Łożyński / PAP
B

BERENIKA STEINBERG: Na warszawskim Ursynowie mieszka dziś ok. 150 tys. ludzi. W książce „Bloki w słońcu” wchodzisz do niektórych mieszkań. Oglądasz zdjęcia swoich bohaterów z lat 70. i 80., opisujesz widok z okien ich sypialni, meble i rośliny doniczkowe.

LIDIA PAŃKÓW: Zawsze lubiłam podglądać, jak ludzie mieszkają. Fascynuje mnie, w jaki sposób organizują przestrzeń wokół siebie. Czy będzie to mizerny stragan na rosyjskiej prowincji, czy snobistyczna księgarnia w Nowym Jorku – oglądam tę mikroprzestrzeń i zdradza mi ona bardzo dużo na temat ludzi i społeczeństwa. Widać jak na dłoni ich aspiracje, możliwości, pragnienia.
Na Ursynowie spędziłaś pierwsze lata swojego życia. Potem przeprowadziłaś się do Radości pod Warszawą, do starego domu odziedziczonego po amerykańskiej ciotce. Pomysł na książkę wziął się z tęsknoty za czymś...

14500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]