Teologowie i cywilizacje pozaziemskie

Czy jesteśmy przygotowani na odkrycie pozaziemskiej cywilizacji? – pytał w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy prof. Marek Abramowicz. Astrofizyk gościł na zaproszenie biskupa Jana Tyrawy.

18.01.2016

Czyta się kilka minut

Artur Sporniak /  / Fot. Grażyna Makara
Artur Sporniak / / Fot. Grażyna Makara

Czytamy książki popularnonaukowe, wielu widziało „Gwiezdne wojny”. W kulturze popularnej pozaziemscy Obcy są od dawna obecni, przyswojeni i zaakceptowani jako pewna egzystencjalna możliwość. Ale czy jesteśmy naprawdę w stanie zmierzyć się z moralnymi i teologicznymi pytaniami o Obcych? – pytał seminarzystów naukowiec. – Czy Obcy mają duszę? Czy ciąży nad nimi grzech pierworodny wymagający odkupienia? Czy mogą być zbawieni i czy zmartwychwstaną ich ciała, zupełnie niepodobne do naszych? Czy są wśród nich inne narody wybrane, z którymi Bóg zawarł inne Przymierza? Czy ich aniołowie to są ci sami aniołowie, co nasi? A jeśli przyjdą do nas – niezrozumiale obcy, z innymi modlitwami, z innymi zwyczajami, we wszystkim przerażająco Inni – czy będziemy w nich widzieli bliźnich, braci, dzieci naszego Boga, czy będziemy ich miłować jak siebie samych? – zastanawiał się astrofizyk.

Profesor Abramowicz powiedział, że tego, oczywiście, nikt nie wie. – Ale nie jest wykluczone, że pozaziemskich Obcych kiedyś odkryjemy. Na przykład znajdując przekonujące ślady ich technologicznej działalności. Na razie takich śladów nie znaleźliśmy – mówił.

O tym, jak bardzo świat nauki czeka na odkrycie Obcych, świadczy – według profesora – choćby konsternacja wywołana niezwykłymi wynikami obserwacji gwiazdy KIC 8462852, położonej 1480 lat świetlnych od Ziemi. Zmienność jej blasku, zarejestrowana przez teleskop Keplera i zauważona przez analizujących dane astronomów amatorów, wykazuje nieperiodyczne, głębokie (do 20 procent) pociemnienia. Są one niepodobne do niczego do tej pory obserwowanego.

Profesor Abramowicz podkreślił, że dziś wielu astronomów sądzi, iż fenomen KIC 8462852 da się wytłumaczyć istnieniem pewnych specjalnych rojów komet. Jednak nie wszyscy z tym wyjaśnieniem się zgadzają.

Marek Abramowicz jest astrofizykiem zajmującym się m.in. klasyczną i kwantową teorią czarnych dziur. Jest emerytowanym profesorem fizyki na uniwersytecie w Göteborgu. Pracuje w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Kopernika PAN. W latach 80. pisał dla paryskiej „Kultury”. Należy do naukowców nieukrywających swoich poglądów religijnych. „Wielu polskich ateistów myśli, że nauka dowodzi poglądu materialistycznego! To zdumiewające przekonanie jest absurdalnym przesądem, nieopartym na niczym więcej niż ignorancji” – pisał w grudniu 2014 r. na łamach „Gazety Wyborczej”. ©℗

Na podst. KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2016