Reklama

Ziemia, jedyna wybranka

Ziemia, jedyna wybranka

30.04.2016
Czyta się kilka minut
Tak, jesteśmy samotni w kosmosie. Bo istnienie inteligentnych istot pozaziemskich prowadzi do wywrócenia teologii i do amputacji najpiękniejszych stron Pisma Świętego.
Fot. Carlos Malvar / GETTY IMAGES
O

Od Sumy św. Tomasza do najnowszych dzieł teologicznych trudno byłoby doszukać się jakiejkolwiek wzmianki o cywilizacjach pozaziemskich. Ani podręczniki dogmatyczne, ani monografie poświęcone dziełu stworzenia nic nie wspominają o tej „rzeczywistości”, choć wielu teologów w swobodnych wypowiedziach nie dostrzega sprzeczności pomiędzy objawieniem a taką możliwością. Dla przykładu, ks. Jerzy Buksakowski widział w tym wyraz nieskończonej miłości Boga, z kolei o. Zdzisław Kijas – niczym nieskrępowaną wszechmoc Boga.


CZYTAJ TAKŻE:

Ks. Damian Wąsek: Niekoniecznie jesteśmy samotni w kosmosie. Gdyby istnieli inteligentni kosmici, stanowiliby misyjne wyzwanie, jak kiedyś Indianie czy Eskimosi.


Nie ulega wątpliwości, że jeżeli takie cywilizacje...

14711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wszelkie "skrzydlate i rogate" tałatajstwo nie pochodzi z ziemi. Lata, fruwa, porywa, przenosi to tu to tam. Nawet wizja Boga czy nowego Jeruzalem z Apokalipsy jakaś taka mało duchowa i dziwnie nieziemska.

Polecam styczniowego "Egzorcystę". Kilkanaście artykułów dowodzących niezbicie, że UFO to emanacja diabła :)))

Niestety autor w swoim wywodzie teologicznym stosuje bardzo wąskie kategorie interpretacyjne ( przypomina to nieco średniowieczne rozprawy scholastyczne ). W ogóle nie bierze pod uwagę ze "kosmici" mogą być istotami bez grzechu pierworodnego. Lub posiadać taki rozwinięty system nerwowy ze człowiek wobec ich potencjału intelektualnego jest bardzo prymitywną formą życia ( idąc do lasu nie zajmujemy się nawiązywaniem kontaktu z mrówkami ze względu na przepaść jaka nas dzieli pod względem rozwoju OUN ).

że mrówki nas aktualnie nie nawracają?...

Mrówki jeśli mają jakąś religię to nas w niej przedstawiają jako diabła, za innego pomniejszego demona pewnikiem mają dzika, potem mrówkolwa i inne takie tam, ale bezwzględnie naczelnym szatanem w religii zwierząt (gdyby taka była) jest człowiek.

To jest katolicki teolog. Spodziewał się Pan po przedstawicielu tej rasy myślenia innego niż dogmatycznie zacieśnione?... Teraz niby ostro stawia "albo-albo" między dogmatyką katolicką i obcymi cywilizacjami i zgodnie z długą tradycją postępowania swojej religii zaleca zamknięcie umysłu na możliwość istnienia kosmitów, lecz gdyby udało się faktycznie napotkać obcych, teolog nie porzuci jednak swojej dotychczasowej religii, co powinno być naturalną konsekwencją jego rzekomych poglądów, lecz zacznie kombinować po teologicznemu, jak by tu wszystko ze sobą spasować przy jak najmniejszych stratach dla dogmatyki. Dlatego jego obecne niby stanowcze wynurzenia nie są warte funta kłaków ani, rzecz jasna, w wymiarze poznawczym, ani w wymiarze moralnym.

.

ale oni nie przepadają za logiką :P ps. dotyczy wpisu o czasopiśmie "Egzorcysta" ale jakieś "diabli" tekst wyrzuciły mi na koniec :)))

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]