Reklama

Teolog piękna i nadziei

Teolog piękna i nadziei

26.06.2005
Czyta się kilka minut
W księgarniach pojawił się trzeci, ostatni tom Teologiki Hansa Ursa von Balthasara i jest to wydarzenie, które dalece wykracza poza ramy tej skromnej rubryki. Chodzi bowiem o jedno z największych - zarówno znaczeniem, jak i rozmiarami - dzieł XX-wiecznej teologii. Poznajemy je zresztą od końca, Teologika tworzy bowiem zwieńczenie monumentalnej trylogii, liczącej w sumie piętnaście tomów!.
J

Jej pierwszą częścią jest “Herrlichkeit" (“Chwała"), czyli teologiczna estetyka - rzecz o postrzeganiu wspaniałości Boga objawiającej się w ludzkiej historii i wytworach ludzkiego ducha. Część drugą i centralną stanowi “Theodramatik" (“Teodramatyka"), oryginalna próba ujęcia relacji między Bogiem w Trójcy a człowiekiem w kategoriach teatru, ukazania dramatycznego charakteru rzeczywistości Objawienia; polską edycję właśnie rozpoczęto. Na część trzecią, czyli “Teologikę", którą możemy już przeczytać w całości w przekładzie Juliusza Zychowicza, składają się “Prawda świata", “Prawda Boga" i “Duch Prawdy".

Nim jednak zabierzemy się za lekturę “Teologiki" i nim doczekamy się po polsku całej trylogii, warto sięgnąć po książeczkę ks. Eligiusza Piotrowskiego zawierającą zwięzłe wprowadzenie w biografię i dzieło Balthasara. Część biograficzna ma zresztą - co stanowi...

7791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]