Reklama

Telefon

19.01.2007
Czyta się kilka minut
Dopiero w dniu Jej pogrzebu, późnym wieczorem, zadzwonił telefon i dowiedziałam się, że umarła Danusia Szczepańska, żona Janka.
W

Wróciły nagle dawne, burzliwe, długo ciągnące się w noc rozmowy. Rzadko brała w nich udział i tylko z kuchni czy innego pokoju dobiegały odgłosy, bo zawsze coś robiła, czymś była zajęta, ktoś od Niej czegoś potrzebował. Potem wchodziła, siadała na chwilę i mówiła kilka rzeczowych zdań, pełnych mądrego spokoju i przywracających wszelkim sprawom ich właściwą hierarchię. To Ona tworzyła tę niezapomnianą atmosferę Domu, prawdziwego, tradycyjnego, rodzinnego domu - czy to na Helclów w Krakowie, czy w górskiej Kasince. Żyła w cieniu Janka, będąc Jego rzeczywistą połową.

Dopiero po tym telefonie zdałam sobie sprawę, że Janek odszedł naprawdę.

Granica

Od starożytności po współczesność (patrz ostatnie numery "TP") filozofowie zastanawiają się nad niewidzialną granicą, niezauważalnym momentem oddzielającym przeszłość od...

2130

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]