Reklama

Teledysk moralnego niepokoju

Teledysk moralnego niepokoju

09.02.2010
Czyta się kilka minut
"Tlen" Wyrypajewa nabiera niebezpiecznych ambicji filmu "totalnego", jakby reżyser chciał w nim pomieścić wszystkie niepokoje egzystencjalne naszych czasów.
W

W każdym człowieku jest dwóch tancerzy: tancerz lewy i tancerz prawy...". Już za chwilę z ekranu wysypią się chrześcijańskie przykazania i prawdy wiary - w nieskończoność powtarzane, jakby zapętlone, skandowane hiphopowym rytmem. Brzmią szorstko, egzotycznie, jakby naładowane zostały podwójną ironią, która sama siebie znosi. Kaznodziejami w filmie Wyrypajewa jest dwójka młodych aktorów: wygolony niczym dresiarz Aleksiej Filimonow i przebrana za chłodną intelektualistkę Karolina Gruszka, którzy z jednej strony dystansują się wobec wypowiadanych formuł, a jednocześnie ich beznamiętny ton wymusza na nas ponowne wypełnienie treścią tych pusto brzmiących formuł. Wokół kadru rozpościera się umowna rama, biorąca w cudzysłów opowiadaną przez aktorów historię i w ogóle cały film. Dlatego z "Tlenem" się nie dyskutuje. Albo bezwarunkowo roztopimy się w jego sztucznym, hybrydycznym...

4477

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]